"Praktycznie nic nie zrobiono dla klimatu". Greta Thunberg w Davos

Świat
"Praktycznie nic nie zrobiono dla klimatu". Greta Thunberg w Davos
PAP/EPA/Gian Ehrenzeller
Greta Thunberg przemawia w Davos

Greta Thunberg, młoda szwedzka aktywistka klimatyczna, przypomniała we wtorek zgromadzonej w Davos elicie gospodarczej i politycznej, że "praktycznie nic nie zrobiono dla klimatu", nawet po wielu miesiącach mobilizacji młodych ludzi na całym świecie. 17-latka brała udział w panelu "Tworzenie trwałej ścieżki do wspólnej przyszłości".

W panelu wzięli udział: Salvador Gómez-Colón, który zbierał pieniądze po huraganie María, który zniszczył jego rodzinne Portoryko w 2017 roku, Natasha Mwansa z Zambii, która prowadzi kampanię na rzecz praw dziewcząt i kobiet, Autumn Peltier, główny komisarz ds. Wody dla narodu tubylczego Anishinabek w Kanadzie oraz szwedzka aktywistka na rzecz klimatu Greta Thunberg. 

 

Sesję moderował Edward Felsenthal, redaktor naczelny magazynu TIME. 

 

"Emisje CO2 nie zmniejszyły się"

 

- Klimat i środowisko to dziś gorący temat", ale "w praktyce nic nie zostało zrobione, (...) emisje CO2 nie zmniejszyły się - ogłosiła przed otwarciem Światowego Forum Gospodarczego w Szwajcarii.

 

 

ZOBACZ: Czy Greta Thunberg nie musi chodzić do szkoły? Mamy odpowiedź szwedzkiego ministerstwa edukacji

 

- Nie jestem osobą, która może narzekać na to, że nie jest wysłuchiwana - powiedziała, wywołując śmiech publiczności podczas sesji panelowej zatytułowanej "Tworzenie zrównoważonej ścieżki w kierunku wspólnej przyszłości". Dodała jednak, że "głos młodych ludzi nie jest, a powinien być w centrum rozmowy" o klimacie.

 

 

"To dopiero początek"

 

Podkreśliła, że walka ze zmianami klimatu będzie wymagać nie tylko wzrostu ogólnej świadomości.

 

- To dopiero początek - zapowiedziała, podkreślając, że każdy musi mieć większą wiedzę naukową o zmianach klimatu i ociepleniu planety.

- Bez traktowania tego jako prawdziwego kryzysu nie będziemy mogli go rozwiązać - dodała. 

 

pgo/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie