Starcie ministra i wicemarszałek Senatu. "Pan mi będzie zarzucał komunistyczną przeszłość?"

Polska
Starcie ministra i wicemarszałek Senatu. "Pan mi będzie zarzucał komunistyczną przeszłość?"
Polsat News

- Pani nie przeszkadza, że ma wśród swoich kolegów w klubie osoby, które były u szczytu władzy w latach 80.? - pytał w programie "Wydarzenia i Opinie" minister w KPRM Łukasz Schreiber, Gabrielę Morawską-Stanecką, wicemarszałek Senatu. - PiS jak nie ma argumentów, to nawet takim osobom jak ja, która ukończyły studia w 1991 r., będzie zarzucał komunistyczną przeszłość - odpowiedziała senator.

Głównym tematem rozmowy w programie była reforma wymiaru sprawiedliwości i ustawy sądowe, które odrzucił Senat. Zdaniem ministra z PiS, w latach PRL-u sędziowie skazywali na więzienie za kolportowanie ulotek, ale też "w okresie stalinowskim polskich patriotów na kary śmierci".


- To był jakiś grzech pierworodny podłożony pod funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości. Problem jest taki, że ci sędziowie, którzy dzisiaj często wychodząc na ulice, łamią prawo i art. 178 ust. 3 Konstytucji, uczestnicząc w akcjach stricte politycznych, wcześniej w latach 80. nikt z nich nie protestował - mówił Schreiber.

 

ZOBACZ: Gowin: wezmę udział w obradach okrągłego stołu ws. sądownictwa


- Sędziowie, którzy dzisiaj protestują, to sędziowie, którzy pierwsze nominacje otrzymywali od prezydenta Lecha Kaczyńskiego. (...) To są 40-latkowie, ludzie młodsi ode mnie, a ja już ukończyłam studia w wolnej Polsce - odpowiedziała Morawska-Stanecka.


Jako przykład prawników z PRL, związanych z PiS, wymieniła sędziego Andrzeja Kryże i obecnego sędziego TK Stanisława Piotrowicza.

 

"W taki sposób można manipulować faktami"


Jednak według Schreibera, "nie do końca wygląda to tak, jak pani próbuje przedstawić". - Uważam, że grzech pobłażliwości się wdarł, bo ci ludzie, którzy kształcili swoich następców, sami mieli na sumieniu takie, a nie inne rzeczy - mówił minister.


- Proszę mi przypomnieć, bo przed chwilą pani wymieniła jakichś szeregowych członków PZPR, z jakiej formacji się pani dostała do Senatu? - pytał Schreiber.


- Z Wiosny - odpowiedziała Morawska-Stanecka. - Z Wiosny, która wchodzi w skład SLD i projektu lewicowego - mówił Schreiber.


- I co z tego? Pan mi będzie zarzucał komunistyczną przeszłość? Mnie? - pytała senator.

 

ZOBACZ: "Moja rodzina stała się celem niewybrednych ataków". Morawiecki odpowiada Frasyniukowi


- Pani nie przeszkadza, że ma wśród swoich kolegów w swoim klubie osoby, które były u szczytu władzy w latach 80.? Pan Leszek Miller, pan Włodzimierz Czarzasty. Nie żartujmy - mówił minister.


- Pan Miller nie jest w moim klubie. Nie jest posłem ani senatorem - zwróciła uwagę wicemarszałek. Jak dodała, "PiS jak nie ma argumentów, to nawet takim osobom, jak ja, które ukończyły studia w 1991 r., będzie zarzucał komunistyczną przeszłość".


- W taki sposób można manipulować faktami. Pana prezydenta Andrzeja Dudę także wykształcili prawnicy, którzy byli prawnikami "w tamtych czasach". Premiera Mateusza Morawieckiego, premiera Jarosława Kaczyńskiego i świętej pamięci prezydenta Lecha Kaczyńskiego też. Wszyscy oni się wykształcili w "tamtych czasach". Stosujmy więc te zasady do wszystkich, a nie do wybranych - mówiła Morawska-Stanecka.

 

WIDEO: zobacz całą rozmowę

 

  

 

"Najgorsze zdanie o wymiarze sprawiedliwości"


Dyskutując o reformie wymiaru sprawiedliwości, Schreiber przekonywał, że "postępowania się wydłużają trochę, bo to jest związanie z postępowaniem wielu sędziów, którzy starają się do takiego paraliżu doprowadzić".


- To nieprawda - odpowiedziała wicemarszałek Senatu.

 

ZOBACZ: Duda: Nie będą nam w obcych językach narzucali, jaki ustrój mamy mieć w Polsce


- Sędziowie bojkotują postępowania? - pytał prowadzący program Piotr Witwicki. - Wielu mówi, że prowadzenie takiego strajku włoskiego ma miejsce - odpowiedział Schreiber.


Jak dodał, "opozycji nie udaje się przekonać społeczeństwa, bo ci, którzy mają do czynienia z wymiarem sprawiedliwości, często mają o nim jak najgorsze zdanie".

 

Poprzednie odcinki programów dostępne są tutaj. 

msl/prz/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie