Rybnik zlikwiduje ponad 930 kopciuchów

Polska
Rybnik zlikwiduje ponad 930 kopciuchów
twitter.com/rybnikeu
W każdym z budynków zostaną również docieplone ściany, dachy/stropodachy oraz wymienione okna i drzwi w celu znaczącego obniżenia kosztów ogrzewania ekologicznymi źródłami ciepła

Kopciuchy zostaną zastąpione przez nowoczesne dwufunkcyjne gazowe piece kondensacyjne oraz ciepło sieciowe. Realizacja projektu jest planowana w latach 2020-2021.

- Kwota 21,7 mln zł zostanie przeznaczona na kompleksową termomodernizację oraz wymianę źródeł ciepła w 12 budynkach ZGM zlokalizowanych w Boguszowicach-Osiedlu oraz Śródmieściu - zaznaczył Piotr Kuczera, prezydent miasta Rybnik.

 

ZOBACZ: "Lepszego powietrza nie da się kupić". Zygmunt Solorz powołuje stowarzyszenie Program Czysta Polska

 

- Bardzo się cieszę, że robimy kolejny konkretny krok w kierunku zmiany tych źródeł ogrzewania, które należą do miasta, naszym celem jest 2025 rok, w którym wszystko co miejskie będzie czyste, ekologiczne – dodał.

 

ZOBACZ: "Nie truj sąsiada". W Rybniku ruszyła akcja zachęcająca do wymiany pieców i dbania o środowisko

 

Zmiana przestarzałych pieców w 466 mieszkaniach

 

W ramach projektu zostanie zlikwidowanych ponad 930 przestarzałych pieców kaflowych w 466 mieszkaniach. Na ich miejsce trafią dwufunkcyjne gazowe piece kondensacyjne oraz ciepło sieciowe.

 

ZOBACZ: Wjazd do miasta tylko dla ekologicznych samochodów? Małopolska szykuje rewolucyjne zmiany

 

W każdym z budynków zostaną również docieplone ściany, dachy, stropodachy oraz wymienione okna i drzwi w celu znaczącego obniżenia kosztów ogrzewania ekologicznymi źródłami ciepła.

 

Zmianom ma też ulec instalacja centralnego ogrzewania.

 

WIDEO - Rybnik wkrótce zacznie likwidować "kopciuchy"

  

 

Zmiany ze środków Unii Europejskiej 

 

Otrzymane dofinansowanie pochodzi ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko. Stosowny wniosek o dofinansowanie został złożony przez Miasto Rybnik do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w maju 2019 r.

 

W październiku 2019 r. zostały opublikowane listy rankingowe projektów, a ocena merytoryczna II stopnia zakończyła się w styczniu 2020 r.

 

Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego na przełomie stycznia i lutego 2020 r. ma podjąć ostateczne decyzje co dofinansowania kolejnych 4 wniosków, które obejmują swoim zakresem termomodernizację z wymianą źródeł ciepła w kolejnych 35 budynkach. 

ms/luq/ polsatnews.pl, Polsat News

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze