"Nie truj sąsiada". W Rybniku ruszyła akcja zachęcająca do wymiany pieców i dbania o środowisko

Polska
"Nie truj sąsiada". W Rybniku ruszyła akcja zachęcająca do wymiany pieców i dbania o środowisko
Fot. W.Troszka/rybnik.eu
Przy okazji trwania kampanii "Nie truj sąsiada" gminy z południa województwa śląskiego apelują do władz państw, by powstało prawo "Nie zabijaj smogiem"

W Rybniku - jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce - wystartowała kampanii "Nie truj sąsiada''. Władze miasta edukują mieszkańców, zachęcając ich do wymiany pieców i dbania o środowisko Do akcji dołączyli artyści, m.in. członkowie "Kabaretu Młodych Panów".

- Dwóch kolegów gra mechaników, a ja z Robertem budowlańców. Próbujemy przekonać głównego bohatera do tego, żeby jednak postępował ekologicznie - mówił Bartek Demczuk z Kabaretu Młodych Panów, który wystąpił w spocie promującym akcję.

 

Historia przedstawiona przez kabareciarzy ma pozytywne zakończenie - mężczyznom udaje się przekonać do tego, by postępować według zasad, które nie szkodzą naszemu środowisku.

 

Rzeczywistość nie bywa jednak aż tak kolorowa. Rybnik dusi się od smogu. To jedno z najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce

 

 

ZOBACZ: Policjanci z Rybnika wystąpili o dodatkowy urlop. Powodem służba pełniona w smogu

 

Coraz więcej chorujących na nowotwory

 

- Szczerze mówiąc, to wolelibyśmy nie organizować kolejnych kampanii. Taki jest nasz cel, żebyśmy nie musieli tłumaczyć ludziom, dlaczego palenie w piecach złej jakości węglem jest szkodliwe dla naszego zdrowia i życia - mówiła Agnieszka Skupień, rzecznik UM w Rybniku.

 

Skutki tej szkodliwości można już zaobserwować w badaniach. Coraz więcej osób z Rybnika i okolic choruje na nowotwory.

 

 

"Nie truj sąsiada" - nawet 100-proc. dotacje

 

- Chodzi o informowanie jak walczyć z niską emisją, jak zmieniać ogrzewanie na ekologiczne i skąd pozyskać środki - podkreślił Patryk Swoboda, pomysłodawca akcji.

 

Do kampanii przyłączyło się aż 25 gmin. Ponad 18 tys. starych kotłów do wymiany - taką liczbę szczują władze miasta. Niektóre z projektów przewidują nawet 100-proc. dotacje, dlatego m.in. zainteresowanie jest tak ogromne.

 

- Pozyskaliśmy 30 milionów złotych, za te pieniądze powstało ponad 2000 instalacji ekologicznych, wymiany kotłów. Myślę, że idziemy w dobrym kierunku - mówił Adam Wawoczny, dyrektor Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego

 

Przy okazji trwania kampanii "Nie truj sąsiada" gminy z południa województwa śląskiego apelują do władz państw, by powstało prawo "Nie zabijaj smogiem".

ms/ml/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie