"Bieg przeciwko dyktaturze" w Tajlandii. Za protestami ma stać charyzmatyczny miliarder

Świat
"Bieg przeciwko dyktaturze" w Tajlandii. Za protestami ma stać charyzmatyczny miliarder
PAP/EPA/NARONG SANGNAK
Według organizatorów w biegu uczestniczyło 10 tysięcy ludzi

Tysiące antyrządowych demonstrantów uczestniczyły w niedzielę w stolicy Tajlandii Bangkoku w "biegu przeciwko dyktaturze". Była to jedna z największych politycznych manifestacji w kraju w ostatnich latach.

Według organizatorów w biegu uczestniczyło 10 tysięcy ludzi; skandowali oni hasła domagające się odejścia gen. Prayuta Chan-ocha, sprawującego władzę w kraju od przewrotu wojskowego w 2014 roku.

 

ZOBACZ: Tajlandia ma nową królową. Monarcha poślubił wiceszefową swojej ochrony

 

Prayut został w ubiegłym roku zaprzysiężony na premiera kraju, wcześniej przez pięć lat kierował rządem wojskowym.

 

Charyzmatyczny opozycjonista stoi za protestami

 

Za rosnącymi protestami w Tajlandii stoi - jak pisze AP - charyzmatyczny opozycyjny miliarder Thanathorn Juangroongruangkit, który przegrał w starciu w Prayutem w ubiegłym roku głosowanie w parlamencie na premiera.

 

- Ludzie wykazują wielką świadomość sytuacji politycznej. Wierzę, że aby Tajlandia mogła ponownie stać się krajem demokratycznym, pierwszym krokiem jest to, aby generał Prayuth ustąpił, myślę, że wszyscy tu podzielają tę opinię. To demonstracja gniewu ludu - powiedział pozując do zdjęć z uczestnikami biegu.

 

Kraj targają problemy gospodarcze i społeczne, których junta nie była w stanie rozwiązać, w tym rosnącą przepaść między bogatymi a biednymi, korupcję i niewydolność systemu edukacji.

las/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze