Tajlandia ma nową królową. Monarcha poślubił wiceszefową swojej ochrony

Świat
Tajlandia ma nową królową. Monarcha poślubił wiceszefową swojej ochrony
PAP/EPA/ROYAL HOUSEHOLD BUREAU / HANDOUT

Król Tajlandii Maha Vajiralongkorn, który w sobotę będzie formalnie koronowany, poślubił wiceszefową swojej prywatnej ochrony, generał Suthidę - poinformowały lokalne media, powołując się na dziennik urzędowy.

Ślub odbył się zgodnie z prawem i tradycjami, w związku z czym królowa Suthida Vajiralongkorn Na Ayudhya nabyła wszelkie przywileje związane z tytułem i przynależnością do rodziny królewskiej - napisano w królewskim obwieszczeniu.

 

Król Maha Vajiralongkorn, zwany też Ramą X, wstąpił na tron w 2016 roku, po śmierci swego - uwielbianego przez poddanych - ojca, króla Bhumibola Adulyadeja, który panował przez 70 lat. Królowa Suthida, była stewardessa linii Thai Airways, jest czwartą żoną Vajiralongkorna.

 

W 2014 roku król Maha Vajiralongkorn mianował Suthidę Tidjai zastępcą dowódcy swojej gwardii. W 2016 roku nadał jej stopień generalski.

 

PAP/EPA/RUNGROJ YONGRIT

 

 Według dziennikarzy akredytowanych przy rodzinie królewskiej oficjalna rejestracja ślubu odbyła się w środę o "pomyślnej godzinie 16.32" czasu miejscowego (godz. 11:32 w Polsce) - podał dziennik "Bangkok Post". Wśród dygnitarzy obecnych w czasie ceremonii był m.in. premier Tajlandii, generał Prayut Chan-ocha - przywódca wojskowej junty, która obaliła demokratycznie wybrany rząd w 2014 roku.

  

PAP/EPA/ROYAL HOUSEHOLD BUREAU / HANDOUT

 

Formalna uroczystość koronacyjna Ramy X odbędzie się w sobotę, a następnego dnia król weźmie udział w pochodzie ulicami Bangkoku.

 

9 maja tajlandzka komisja wyborcza ma ogłosić oficjalne wyniki marcowych wyborów parlamentarnych, które mają przywrócić w kraju demokrację po pięciu latach rządów wojskowej junty. W wyborach partie popierające wojsko walczyły z ugrupowaniami związanymi z byłym premierem Thaksinem Shinawatrą, obalonym przez armię. Dzięki przepisom uchwalonym pod rządami junty generał Prayut ma duże szanse na zachowanie stanowiska premiera.

las/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie