To nagranie ma przedstawiać moment zestrzelenia samolotu nad Iranem. Analizują je eksperci

Świat
To nagranie ma przedstawiać moment zestrzelenia samolotu nad Iranem. Analizują je eksperci
Twitter/ Bellingcat

W sieci pojawiło się nagranie, na którym mógł być zarejestrowany moment uderzenia pocisku w samolot ukraińskich linii lotniczych nad Iranem. Opublikowała je na Twitterze międzynarodowa grupa dziennikarzy śledczych "Bellingcat", zastrzegając, że jest ono dopiero analizowane.

"Analizujemy te nowe wideo rzekomo przedstawiające eksplozję w powietrzu. Według naszych wstępnych szacunków wideo pokazuje blok mieszkalny w zachodniej części Parandu (przedmieścia Teheranu, gdzie spadł samolot - red.), skierowany na północny wschód. Ta perspektywa jest skierowana w przybliżeniu na znaną trajektorię" - przekazano. 

Te samo nagranie opublikowała redakcja "The New York Times" informując, iż uderzenie rakiety wywołało małą eksplozję, po której samolot leciał jeszcze przez kilka minut, a piloci przed rozbiciem maszyny zdołali zawrócić w kierunku lotniska. 

 

ZOBACZ: Rakiety spadły w dzielnicy ambasad w Bagdadzie

 

"Bellingcat" rozpoczęli działalność od dochodzeń ws. użycia broni chemicznej w syryjskiej wojnie domowej. Grupa ustalała także m.in. z jakiej broni został zestrzelony malezyjski samolot nad terytorium Donbasu, co następnie potwierdził holenderski międzynarodowy zespół dochodzeniowy.

 

Grupa zajmowała się również zatruciem Siergieja Skripala, ustalając tożsamość sprawców, oraz wojną domową w Jemenie.

 

Premier Kanady: samolot zestrzelono, mamy informacje z wielu źródeł

 

Premier Kanady Justin Trudeau oznajmił w czwartek, że jego rząd ma informacje z wielu źródeł wskazujące na to, że samolot ukraińskich linii lotniczych mógł być zestrzelony przez irański pocisk ziemia-powietrze. Wcześniej taką informację przekazali urzędnicy USA. Iran zaprzecza.

 

- Informacje i dowody wskazują, że był to pocisk ziemia-powietrze, ale nie mogę na razie podać więcej szczegółów - powiedział Trudeau.

 

ZOBACZ: Oświadczenie Donalda Trumpa ws. ataku Iranu na bazy amerykańskich żołnierzy

 

Wcześniej taką informację przekazali przedstawiciele amerykańskich władz cytowani przez agencję Reutera. Podobną relację przytoczyło CBS News, powołując się na pracowników amerykańskiego wywiadu. Irańscy urzędnicy zaprzeczyli tej wersji zdarzeń.

 

Telewizja CBS News przytacza relacje dwóch pracowników amerykańskiego wywiadu, według których satelity USA wykryły wystrzelenie dwóch pocisków krótko przed rozbiciem samolotu, a następnie zarejestrowano wybuch. 

ml/zdr/ polsatnews.pl, "The New York Times"
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie