Urzędnicy USA: Iran omyłkowo zestrzelił ukraiński samolot. Teheran zaprzeczył

Świat
Urzędnicy USA: Iran omyłkowo zestrzelił ukraiński samolot. Teheran zaprzeczył
PAP/EPA/ABEDIN TAHERKENAREH

Ukraiński samolot ze 176 osobami na pokładzie, który rozbił się w Iranie został przypadkowo zestrzelony przez irańską obronę powietrzną - przekazali w czwartek przedstawiciele amerykańskich władz cytowani przez agencję Reutera. Podobną relację przytoczyło CBS News, powołując się na pracowników amerykańskiego wywiadu. Irańscy urzędnicy zaprzeczyli tej wersji zdarzeń.

Podobną informację podała Telewizja CBS News, powołując się na pracowników amerykańskiego wywiadu. Irańscy urzędnicy zaprzeczyli tej wersji zdarzeń.

 

Telewizja CBS News przytacza relacje dwóch pracowników amerykańskiego wywiadu, według których satelity USA wykryły wystrzelenie dwóch pocisków krótko przed rozbiciem samolotu, a następnie zarejestrowano wybuch. 

 

Kilkadziesiąt minut temu prezydent Donald Trump podczas konferencji przekazał natomiast, że "ma złe przeczucie i podejrzenia" dotyczące katastrofy ukraińskiego boeinga, który rozbił się w pobliżu Teheranu. - Ktoś mógł popełnić błąd - dodał.

 

Eksplozja po uderzeniu w ziemię 

 

Samolot Boeing 737-800 należący do linii lotniczych Ukraine International Airlines rozbił się w środę rano wkrótce po starcie z międzynarodowego portu lotniczego Tehran-Imam Khomeini. Maszyna miała wylądować w Kijowie o godzinie 8 czasu lokalnego (godz. 7 w Polsce). W katastrofie zginęło 176 osób, wszystkie na pokładzie boeinga.  

 

ZOBACZ: Katastrofa ukraińskiego samolotu. Wśród ofiar są obywatele siedmiu państw

 

Gdy samolot uderzył w ziemię, doszło do olbrzymiej eksplozji. Nastąpiła ona prawdopodobnie dlatego, że miał pełne baki paliwa.

 

Iran zaprzecza: samolotu nie zestrzeliła nasza rakieta

 

Irańska Agencja Lotnictwa Cywilnego zaprzeczyła, że to rakieta wystrzelona przez ich państwo mogła spowodować katastrofę - podała półoficjalna agencja informacyjna ISNA.

 

- Z naukowego punktu widzenia niemożliwe jest, aby pocisk trafił w ukraiński samolot, a zatem takie plotki są nielogiczne - powiedział Ali Abedżadeha, szef irańskiej Agencji Lotnictwa Cywilnego.

 

ZOBACZ: Śledczy będą szukać odłamków rosyjskiej rakiety na miejscu katastrofy ukraińskiego samolotu

 

Kilka godzin wcześniej irańscy śledczy opublikowali wstępny raport, zgodnie z którym ukraiński samolot palił się bezpośrednio przed katastrofą, a jego załoga próbowała zawrócić maszynę na lotnisko.

 

Naoczni świadkowie, w tym załoga innego samolotu będącego w powietrzu, opisywali, że przed katastrofą widzieli samolot w płomieniach - stwierdzono w dokumencie. 

 

Ukraina: za wcześnie, by stwierdzić, co spowodowało katastrofę

 

Głos w sprawie zabrało też biuro ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Przekazało, że w Iranie znajduje się już grupa 45 ukraińskich specjalistów, wysłanych tam dla zbadania przyczyn katastrofy.

 

"Przeglądają oni szczątki samolotu, pobierają próbki DNA rodzin ofiar w celu identyfikacji ciał i przewiezienia ich do kraju" - poinformowało.

 

ZOBACZ: Większość pasażerów ukraińskiego samolotu, który rozbił się w Iranie, leciało do Kanady

 

Ukraińscy urzędnicy dodali, że Zełenski rozmawiał telefonicznie z premierami Wielkiej Brytanii i Szwecji oraz prezydentami Iranu i Afganistanu. Obywatele tych państw są wśród ofiar katastrofy.

 

"Szef państwa podkreśla, że Ukraina zainteresowana jest przejrzystym i obiektywnym śledztwem. Na naradzie sztabu operacyjnego zaznaczono, że śledztwo znajduje się na zbyt wczesnym etapie, by mówić o konkretnych szczegółach. Rozpatrywane jest kilka wersji przyczyn katastrofy" - przekazało biuro Zełenskiego. 

zdr/ml/wka/ Reuters, CBS
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie