Komisja Wenecka w Warszawie. Opinia w trybie pilnym ma być gotowa w przyszłym tygodniu

Polska
Komisja Wenecka w Warszawie. Opinia w trybie pilnym ma być gotowa w przyszłym tygodniu
PAP/Rafał Guz
W trybie pilnym zostanie wydana opinia Komisji Weneckiej ws. nowelizacji ustaw sądowych. Spotkania jej przedstawicieli z rządem nie będzie.

- Dostaliśmy obietnicę, że opinia Komisji Weneckiej ws. ustaw sądowych będzie wydana w trybie pilnym i powinna dotrzeć do Polski w środę lub czwartek przyszłego tygodnia - oświadczył marszałek Senatu Tomasz Grodzki po spotkaniu z przedstawicielami Komisji. Szef MSZ poinformował natomiast, że nie będzie spotkania przedstawicieli rządu z KW. - Decyzja zapadła po konsultacji z premierem - dodał.

Nie będzie spotkania przedstawicieli rządu z Komisją Wenecką; decyzja taka zapadła po konsultacji z premierem - poinformował w czwartek szef MSZ Jacek Czaputowicz. Przyznał również, że KW zwróciła się z wnioskiem o takie spotkanie.

 

Delegacja Komisji Weneckiej, w której składzie są eksperci z Bułgarii, Irlandii, Szwecji i Niemiec, przyjechała w czwartek do Warszawy na dwudniowe rozmowy w związku z pracami nad przygotowaniem opinii na temat nowelizacji m.in. Prawa o ustroju sądów powszechnych i ustawy o Sądzie Najwyższym. W związku z tym, że Senat ma zająć się nowelizacją ustaw sądowych na styczniowym posiedzeniu, KW postanowiła, że jej sprawozdawcy przygotują opinię na jej temat w trybie pilnym.

 

"Nadrabiamy to, czego nie zrobił Sejm"

 

- Dostaliśmy obietnicę od przewodniczącego delegacji, że opinia Komisji Weneckiej będzie wydana w trybie pilnym i powinna dotrzeć do Polski w środę lub czwartek przyszłego tygodnia, po to, aby panie i panowie senatorowie mogli się z tym jeszcze zapoznać - oświadczył marszałek Senatu po spotkaniu z przedstawicielami KW.

 

Jak zaznaczył, Komisja wydaje opinie, które "oczywiście nie są wiążące". - Ale my nadrabiamy to, czego nie zrobił Sejm, to znaczy prowadzimy w czasie, który jest nam dany - tych 30 dni, maksymalnie szerokie konsultacje - dodał.

 

Jak mówił, podczas spotkania z przedstawicielami Komisji Weneckiej "wymieniliśmy mnóstwo detalicznych uwag". - Był to niezwykle intensywny, konkretny, rzekłbym nawet szczegółowy dialog z przedstawicielami Komisji Weneckiej - relacjonował Grodzki.

 

Kidawa-Błońska spotka się z przedstawicielami Komisji Weneckiej

 

Na godz. 12 zaplanowane jest spotkanie Komisji z posłami opozycji, m.in. Koalicji Obywatelskiej. Półtorej godziny później z europejskimi ekspertami rozmawiać ma wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska. "Sejm powinien być miejscem otwartym na współpracę i konsultacje z ekspertami. Sprawy praworządności i ustaw sądowych będą tematami mojego dzisiejszego spotkania o 13.30 z prawnikami z Komisji Weneckiej" - napisała Kidawa-Błońska na Twitterze.

 

"Biorąc pod uwagę procedowane projekty oraz wcześniejsze zobowiązania, zachodzi pewna niezręczność, z powodu dość niestandardowego trybu złożonej prośby" - brzmi treść oświadczenia CIS, w którym uzasadniono nieobecność Elżbiety Witek.

 

"W odpowiedzi na korespondencję od przedstawiciela Komisji Weneckiej w sprawie zorganizowania przez Marszałka Sejmu spotkań z przedstawicielami Komisji, CIS informuje, że ze względu na trwające posiedzenie Sejmu, poświęcone wielu ważnym projektom ustaw, w tym ustawie budżetowej państwa oraz zaplanowane liczne komisje sejmowe, a także kilkugodzinne głosowania, organizacja spotkań w oczekiwanym terminie nie będzie możliwa" - czytamy w komunikacie Centrum Informacyjnego Sejmu.

 

ZOBACZ: "Dziękuję bardzo". Szefowa Kancelarii Sejmu zapytana o listy poparcia do KRS

 

"Pismo wpłynęło w późnych godzinach popołudniowych"

 

Wskazano, że prośba o spotkanie z marszałek Sejmu trafiła do Kancelarii Sejmu 8 stycznia "w późnych godzinach popołudniowych, zaś spotkania miałyby się odbyć 9 stycznia". "Informacja przekazana z kilkunastogodzinnym wyprzedzeniem, wobec powagi tematyki i rangi osób mających uczestniczyć w spotkaniu, wydaje się propozycją niefortunną"- wyjaśniono. 

 

Delegacja Komisji Weneckiej, w której składzie są eksperci z Bułgarii, Irlandii, Szwecji i Niemiec, przyjechała dziś do Warszawy na dwudniowe rozmowy w związku z pracami nad przygotowaniem pilnej opinii na temat nowelizacji ustaw sądowych. 

 

ZOBACZ: Oskarżenia pod adresem Tomasza Grodzkiego. Bartłomiej Sienkiewicz mówi o zamachu stanu

 

Według wicedyrektor Centrum Informacyjnego Senatu Anny Godzwon, Komisja Wenecka zwróciła się do Ministerstwa Spraw Zagranicznych o możliwość zorganizowania spotkań z członkami Krajowej Rady Sądownictwa i Trybunału Konstytucyjnego. Wicedyrektor CIS zaznaczyła, że przedstawiciele Komisji Weneckiej chcieliby się także spotkać z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą.

 

ZOBACZ: "Okrągły stół" ws. sądownictwa w Sejmie. Bez przedstawicieli PiS

 

Kierownik Sekretariatu Biura Służby Prawnej Trybunału Konstytucyjnego Bartosz Skwara poinformował, że do TK nie wpłynęło pytanie dotyczące ewentualnego spotkania z przedstawicielami Komisji Weneckiej. - Trybunał Konstytucyjny stoi na stanowisku, że jako jedyny organ konstytucyjnie umocowany w Rzeczypospolitej Polskiej do orzekania w sprawach zgodności ustaw z konstytucją nie wypowiada się o ich treści przed dokonaniem merytorycznej oceny w formie orzeczenia - zaznaczył Skwara.

msl/luq/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie