Ziobro: Grodzki nie miał prawa poprosić Komisji Weneckiej o opinię

Polska
Ziobro: Grodzki nie miał prawa poprosić Komisji Weneckiej o opinię
Polsat News
Zdaniem Ziobry, zaproszenie Komisji Weneckiej przez Grodzkiego to nadużycie

- W świetle polskiej konstytucji marszałek Senatu Tomasz Grodzki nie miał prawa poprosić Komisji Weneckiej o wydanie opinii na temat nowelizacji ustaw sądowych. Polskę na zewnątrz reprezentuje prezydent i rząd poprzez ministra spraw zagranicznych - powiedział w środę minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Tomasz Grodzki oraz przedstawiciele "demokratycznej większości" w Senacie spotkają się z delegacją Komisji Weneckiej w czwartek - poinformowała Kancelaria Senatu. 

Zdaniem Zbigniewa Ziobry, tylko prezydent i szef MSZ mogą zaprosić w imieniu państwa obcy organ, jakim jest Komisja Wenecka. - W tym sensie doszło do nadużycia ze strony pana marszałka Senatu - powiedział minister w Telewizji Trwam. 

 

ZOBACZ: Delegacja Komisji Weneckiej złoży wizytę w Polsce. Chodzi o ustawy sądowe

 

Zapowiedział jednak, że być może przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości spotkają się z przedstawicielami Komisji Weneckiej, traktując ich przyjazd "trochę jak quasi-prywatną wizytę".

 

Święczkowski: w Komisji Weneckiej są przedstawiciele Rosji i Białorusi

 

- Proszę pamiętać, że w skład Komisji Weneckiej wchodzą też przedstawiciele takich wspaniałych demokracji jak Rosja czy Białoruś, więc opinie wydawane przez Komisję Wenecką także należy przez ten pryzmat oceniać. W tym wypadku na pewno nie można ich brać pod uwagę - powiedział z kolei prokurator krajowy Bogdan Święczkowski, który również był gościem programu.

 

Jego zdaniem, "Komisja Europejska i Unia Europejska musi sobie zdać sprawę, że sądownictwo europejskie nie może wkraczać bez zmiany traktatów w sfery życia państw członkowskich". 

wka/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie