Iran na terenie Polski? Zaskakujące wyniki sondażu wśród Amerykanów

Świat
Iran na terenie Polski? Zaskakujące wyniki sondażu wśród Amerykanów
PAP/EPA/JOHN G. MABANGLO/Twitter/jpiacenza
Szukanie Iranu na obszarze Ameryki może dziwić, ale typowanie akwenów wodnych jest zaskakujące.

Na południu Europy, a nawet na obszarze Afryki - to miejsca, w których respondenci wskazywali, gdzie znajduje się Iran. 28 proc. badanych odpowiedziało na pytanie poprawnie. Morning Consult przeprowadził sondaż w związku z zabiciem przez Amerykanów generała Kasema Sulejmaniego.

69 proc. respondentów uznało, że zeszłotygodniowy atak amerykańskich dronów na lotnisku w Bagdadzie, w którym zginął generał Kasem Sulejmani, dowódca elitarnej irańskiej jednostki wojskowej Al-Kuds, zwiększyło prawdopodobieństwo wojny USA-Iran. 50 proc. twierdzi, że zdarzenia te uczyniły Amerykę "mniej bezpieczną" - wynika z badania przeprowadzonego przez firmę Morning Consult.

 

ZOBACZ: "Polscy żołnierze wiedzieli, że zbliżają się pociski". Müller potwierdza informacje polsatnews.pl

 

Niektórzy twierdzą, że Iran leży na wodzie

 

Respondenci mieli zlokalizować Iran na nieopisanej mapie obejmującej Europę, część Afryki i Azji. Kraj wskazało poprawnie 28 proc. badanych.

 

Fakt, że zaznaczano m.in. Polskę, Rumunię, Ukrainę, Grecję, Włochy czy Francję jako terytoria, na których ich zdaniem może znajdować się Iran może dziwić, natomiast znacznie bardziej zaskakujące jest typowanie obszarów Afryki Północnej i Środkowej, a nawet akwenów.

 

 

Badanie wypadło jeszcze gorzej, gdy poproszono, by respondenci zaznaczyli terytorium Iranu na mapie świata. Wówczas 23 proc. udzieliło poprawnej odpowiedzi. 8 proc. respondentów myliło Iran z Irakiem na mapie o mniejszej dokładności. 

 

ZOBACZ: Atak na dzielnicę rządowo-dyplomatyczną w Bagdadzie. Rakiety spadły na "Zieloną Strefę"

 

Konflikt amerykańsko-amerykański?

 

Wśród badanych znaleźli się i tacy, według których Iran znajduje się w Ameryce lub Australii. 

 

"Eksperyment rzuca światło na geograficzną nieznajomość wyborców wobec obcych krajów, nawet tych, z którymi Stany Zjednoczone pozostają w trwałym konflikcie" - piszą autorzy badania. 

 

Jak zauważono, mężczyźni byli w stanie zidentyfikować Iran na obu mapach około dwa razy częściej niż kobiety.

 

ZOBACZ: Rakiety spadły w dzielnicy ambasad w Bagdadzie

 

W badaniu wzięło udział 1995 zarejestrowanych wyborców w USA. Głosujący częściej popierali (47 proc.) nalot, który zabił Sulejmaniego, niż się temu sprzeciwiali (40 proc.). Ponadto stwierdzono, że 70 proc. popierających Demokratów nie wyrażało zgody na atak, podczas gdy 85 proc. wyborców Republikanów poparło go. 

msl/prz/ morningconsult.com
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie