Gowin chce usunięcia "bluźnierczego" filmu z Netfliksa

Kultura
Gowin chce usunięcia "bluźnierczego" filmu z Netfliksa
Polsat News, Netflix
W filmie "Pierwsze kuszenie Chrystusa" w kontrowersyjny sposób przedstawiono m.in. Jezusa i Maryję

Wicepremier Jarosław Gowin zaapelował, by internauci podpisali się pod petycją o usunięcie z platformy Netflix filmu "Pierwsze kuszenie Chrystusa". W produkcji Jezus przedstawiony jest jako gej, a Maryja pali marihuanę. Zdaniem przeciwników filmu brazylijskich komików, obraża on uczucia religijne chrześcijan. Kontrowersje wokół niego są tak duże, że doszło do ataku na siedzibę twórców filmu.

"Reed Hastings: Żądamy, by Netflix usunął bluźnierczy film ze swojej platformy!" - napisał w niedzielę na Twitterze wicepremier i minister nauki Jarosław Gowin. 

 

Na początku posta zwrócił się do Reeda Hastingsa, jednego z założycieli i właścicieli Netfliksa. Dołączył też link do internetowej petycji w sprawie wycofania filmu, którą podpisało ponad 1,3 mln osób z całego świata. 

 

 

"Podły, niewyobrażalny skandal"

 

Apel dotyczy filmu "Pierwsze kuszenie Chrystusa" autorstwa brazylijskich komików z grupy Porta dos Fundos (Tylne Drzwi). Na platformie Netflix pojawił się 3 grudnia. 

 

ZOBACZ: Franciszek stracił cierpliwość. Potem przeprosił za incydent

 

"Bluźnierczy, »komediowy« show który przedstawia Jezusa Chrystusa jako homoseksualistę, apostołów jako alkoholików, a Dziewicę Maryję jako kobietę rozwiązłą, jest niewyobrażalnym skandalem. Szczególnie podłym, bo dokonywanym przez Panów celowo i z pełną świadomością skutków, w kontekście drogich wszystkim chrześcijanom świąt Bożego Narodzenia" - głosi treść petycji, do poparcia której nakłonił Gowin. 

 

Jej autorzy dodali, że "taki atak na chrześcijan i chrześcijaństwo, w przebraniu »sztuki« musi być odczytany tylko jako dalsza zachęta do pełnego przyzwolenia na kolejne prześladowania chrześcijan na całym świecie.

 

"
Ciekawi, czy Netflix planuje w okresie przyszłorocznego ramadanu promocję podobnych produkcji, których bohaterami będą Allah lub Mahomet przedstawiani jako homoseksualiści, lub osoby dotknięte chorobą alkoholową?" - podsumowali. 

 

Przeciwnicy filmu zaatakowali siedzibę jego twórców

 

Film skrytykowali też m.in. brazylijscy oraz amerykańscy duchowni i politycy. Wśród nich znalazł się syn prezydenta Brazylii Eduardo Bolsonaro.

 

"Brazylijski Netflix właśnie ogłosił »Święta Bożego Narodzenia«, w których Jezus Chrystus jest gejem i jest w związku. Opowiadamy się za wolnością słowa, ale czy warto atakować wiarę 86 proc. obywateli?" - zapytał. 

 

 

W odpowiedzi na zarzuty Netflix oświadczył, że "ceni i akceptuje twórczą swobodę artystów, z którymi współpracuje, a także ma świadomość, że nie wszystkim spodoba się ta treść".

 

ZOBACZ: Spór wokół filmu "Pierwsze kuszenie Chrystusa". Wszystko za sprawą kontrowersyjnej fabuły

 

Część przeciwników produkcji w wigilię obrzuciła siedzibę Porta dos Fundos w Rio de Janeiro koktajlami Mołotowa. Ogień szybko udało się ugasić. 

 

 

Kolejny kontrowersyjny film tych samych komików

 

"Pierwsze kuszenie Chrystusa" to nie pierwsza produkcja brazylijskich komików wzbudzająca protesty. Pierwszą była "The Last Hangover" ("Ostatni kac"), parodia komedii "Kac Vegas", w której apostołowie budzą się po "szalonej" Ostatniej Wieczerzy, próbując przypomnieć sobie wydarzenia ostatniej nocy i znaleźć Jezusa, który gdzieś zaginął.

 

"The Last Hangover" otrzymał w ubiegłym roku nagrodę Emmy w kategorii "najlepsza komedia".

wka/msl/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie