Słowo Roku 2019. "Klimat", "LGBT", "feminatyw"

Kultura
Słowo Roku 2019. "Klimat", "LGBT", "feminatyw"
Polsat News
"Klimat" to polskie słowo roku.

Językoznawcy uznali, że "Klimat" był Słowem Roku 2019. Na drugim miejscu znalazło się "LGBT", a na trzecim "feminatyw". Wybór internautów nieznacznie się różni. Ich zdaniem poprzedni rok zdominowało "LGBT", na drugim miejscu był "klimat", a na trzecim "hulajnoga".

Ogólnopolski plebiscyt, którego celem było wyłonienie najważniejszego słowa minionego roku, zorganizował po raz dziewiąty Instytut Języka Polskiego UW we współpracy z Narodowym Centrum Kultury i Fundacją Języka Polskiego. 

 

W pierwszej dziesiątce pojawiły się jeszcze "smog", "nauczyciel", "wolne sądy", "nienawiść" i "niezawisłość".

 

- Klimat to nie jest rzeczownik, który się pojawił w roku 2019, to jasne. Nie można powiedzieć, że w ubiegłym roku jego frekwencja wzrosła. To proces, który trwa od kilku lat, ale również kontekst zagraniczny świadczy o tym, że klimat jest słowem niezwykle ważnym - tłumaczył prof. Marek Łaziński z UW.

 

"Statystycznie to był rok LGBT"

 

Profesor zwrócił też uwagę, że "mimo że LGBT to akronim, to w 2019 r. jego użycie wzrosło ogromnie". - Czysto statystycznie ubiegły rok, to był rok LGBT - dodał.

 

Słowo roku wybiera kapituła złożona z językoznawców oraz oddzielnie internauci. Według językoznawców najdokładniej opisuje ono rzeczywistość w minionym roku.

 

ZOBACZ: Pierwszy milion przed Noblem, drugi - po. Sprzedaż książek Tokarczuk rośnie w zawrotnym tempie


Plebiscyt organizowany jest od 2011 roku w Polsce i od kilkudziesięciu lat w całej Europie i na świecie.


W tym roku niemalże w każdym kraju królowały słowa związane z klimatem, smogiem i hulajnogami.

 

"Konstytucja"

 

W 2018 r. najważniejszym słowem okazała się "Konstytucja". Drugie miejsce kapituła przyznała rzeczownikowi "szumidło", a kolejne - "smogowi". Prócz tego wyróżniono słowa: "niepodległość", "klimat", "dzban", "ruch miejski", "protest" i "siatkówka".

 

ZOBACZ: "Alternatywka" - to Młodzieżowe Słowo Roku 2019

 

W kapitule plebiscytu zasiadają: prof. Jerzy Bartmiński (UMCS), prof. Jerzy Bralczyk (UW), dr hab. Katarzyna Kłosińska (UW), prof. Ewa Kołodziejek (Uniwersytet Szczeciński), prof. Marek Łaziński (UW), prof. Andrzej Markowski (UW), prof. Jan Miodek (UWr), prof. Renata Przybylska (UJ) oraz prof. Halina Zgółkowa (UAM).

prz/luq/ Polsat News, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie