Pierwszy milion przed Noblem, drugi - po. Sprzedaż książek Tokarczuk rośnie w zawrotnym tempie

Kultura
Pierwszy milion przed Noblem, drugi - po. Sprzedaż książek Tokarczuk rośnie w zawrotnym tempie
PAP/Rafał Guz
Noblistka podczas spotkania z marszałkiem Senatu

Do czasu ogłoszenia decyzji o przyznaniu nagrody Nobla Oldze Tokarczuk sprzedano milion jej książek, a obecnie ta liczba się podwoiła - donosi środowa "Rzeczpospolita". Dzieła Noblistki lądują na czołówkach list bestsellerów, co może na szerszą skalę ożywić zainteresowanie czytelnictwem.

- Sprzedaż książek Olgi Tokarczuk do momentu ogłoszenia werdyktu Akademii Szwedzkiej jest szacowana na milion egzemplarzy. Zainteresowanie jest ogromne, właśnie teraz do księgarń trafiają ostatnie w tym roku dodruki - poinformował cytowany przez gazetę Marcin Baniak z Wydawnictwa Literackiego. - W 2020 roku spodziewamy się dużego zainteresowania twórczością noblistki, zwłaszcza w perspektywie nowej książki, którą autorka już zapowiedziała.

 

Rozmówcy gazety wskazują, że wysokiej sprzedaży sprzyja okres przedświąteczny, kiedy wiele osób decyduje się na zakup książek na prezent. Według badania IBRiS dla Banku Millenium takie plany deklaruje 34 proc. Polaków.

 

Rynek książki coraz bardziej stabilny

 

"Rz" zauważa, że sytuacja na rynku książek jest jednak daleka od optymizmu, choć wiele sygnałów wskazuje, że - po mocnym spadku sprzedaży w efekcie podniesienia stawki VAT - zaczyna się stabilizować.

 

ZOBACZ: "Urodzona w książkach". Nauczycielki z liceum o Oldze Tokarczuk

 

Gazeta powołuje się na dane wywiadowni gospodarczej Bisnode Polska, z których wynika, że o ile w poprzednich latach rocznie upadało 400–500 księgarń, to w 2018 roku tempo zaskakująco wyhamowało i zamknięto ich "tylko" 119.

 

"Na koniec pierwszego półrocza 2019 roku liczba tego rodzaju placówek szacowana była na ponad 3,7 tys. W ujęciu rocznym nadal konsekwentnie spada, ale też już tylko o 46. Bardzo mocno rośnie też sprzedaż książek w innych typach sklepów, choćby oferujących sprzęt elektroniczny czy żywność" - czytamy.

bia/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie