"Alternatywka" - to Młodzieżowe Słowo Roku 2019

Kultura
"Alternatywka" - to Młodzieżowe Słowo Roku 2019
Pixabay/ danielsampaioneto
"Alternatywka" Młodzieżowym Słowem Roku 2019

"Alternatywka", "jesieniara", "eluwina" - to te słowa znalazły się na podium plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku, który już po raz czwarty został przeprowadzony przez Wydawnictwo Naukowe PWN.

"Alternatywka" to dziewczyna o alternatywnych upodobaniach i zachowaniach, która nie utożsamia się z popularnymi trendami modowymi i muzycznymi. Jej wizerunek opiera się zazwyczaj na oryginalnym stroju i fryzurze, czym stara się jak najbardziej odróżnić od swoich rówieśniczek podążających za mainstreamem.

 

ZOBACZ: Wystawa "Dzban roku" w szczecińskim Muzeum Narodowym

 

Określenie to może mieć lekko drwiący wydźwięk. Podkreśla jednak indywidualność alternatywki, jaką osiąga ona mimo społecznej dezaprobaty. Jak zaznaczają jurorzy plebiscytu, przeciwwagą dla "alternatywki" jest, znacznie rzadziej zgłaszana, "konserwatywka" - dziewczyna o poglądach konserwatywnych.

 

"Jesieniara" także na podium

 

Pozostałe miejsca na podium przypadły rzeczownikowi "jesieniara" oraz powitaniu "eluwina". Co ciekawe, wbrew pozorom "jesieniara" nie jest wyłącznie feminatywem; rozwinięcie definicji wskazuje na znaczenie neutralne płciowo, może to więc być zarówno miłośniczka, jak i miłośnik jesieni, których cechuje pewien fanatyzm w tym upodobaniu. "Eluwina" natomiast jest formą powitania powstałą w wyniku przekształcenia słowa "elo".

 

Terminów opisujących młode kobiety i matki pojawiało się wśród przeszło 40 tysięcy zgłoszeń najwięcej. Często miały one zabarwienie negatywne lub lekceważące (jak na przykład "madka"), co jurorzy odczytują jako wyraz swoistej walki płci, wpisującej się w tendencję światową.

 

ZOBACZ: "Żeńskie końcówki" tematem Prezydium Sejmu. "Ich brak dowodzi dyskryminacji kobiet"

 

Plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku przeprowadzany jest od 2016 roku. Słowa wyróżniane w poprzednich edycjach to m.in. "sztos", "XD" i "dzban". W tym roku w skład jury plebiscytu wchodzili Marek Łaziński (UW), Bartek Chaciński (Polityka), Ewa Kołodziejek (Uniwersytet Szczeciński) i Anna Ewa Wileczek (UJK w Kielcach). Zgłaszanie propozycji odbywa się za pomocą formularza online dostępnego na stronach PWN.

bia/ml/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie