Atak nożownika pod Paryżem. Zabił jedną osobę, kilka ranił

Świat
Atak nożownika pod Paryżem. Zabił jedną osobę, kilka ranił
PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON
Napastnik zaatakował trzech przechodniów, a kiedy interweniowali policjanci doszło do wymiany ognia. Napastnik zginął

Francuska policja zastrzeliła w piątek mężczyznę, który zaatakował kilka osób nożem w parku miejscowości Villejuif na przedmieściach Paryża. Służby informują, że zginęły dwie osoby, w tym napastnik, a kilka jest rannych. "Le Figaro" przekazało, że napastnikiem był nim cierpiący na zaburzenia psychiczne Nathan C., znany służbom, ale nie pod kątem radykalizacji, a innych przestępstw.

Co najmniej dwie osoby są ciężko ranne. Jak podają lokalne media, napastnik zmarł wkrótce po tym, jak został postrzelony przez policjanta. 

 

Kondolencje ofiarom ataku złożył burmistrz Villejuif Franck Le Bohellec. Cytowany przez "Le Figaro" powiedział, że ofiara to 56-letni mieszkaniec miasta, który próbował chronić swoją żonę przed nożownikiem. Na znak żałoby flagi w mieście mają zostać opuszczone do połowy. 

 

 

Do zdarzenia doszło po godz. 14 w piątek. RTL podaje, że mężczyzna był brodaty, ubrany w tradycyjny arabski strój i miał wznieść okrzyk "Allahu Akbar".

ZOBACZ: Policja: atak nożownika w Hadze nie był aktem terrorystycznym

"Daily Mail" podał, że napastnik, który zaatakował przechodniów, był uzbrojony w nóż i miał na sobie pas szahida. Później okazało się, że nie było w nim materiałów wybuchowych. 

Media podają, że napastnik zaatakował trzech przechodniów, a kiedy interweniowali policjanci doszło do wymiany ognia. Napastnik zginął. Według wstępnych informacji w wymianie ognia rannych miało zostać dwóch policjantów, ale wieczorem zaprzeczył temu szef paryskiej policji. 

 

ZOBACZ: Atak w Londynie. Ofiarą nożownika koordynator kursu dla więźniów

 

Francuska policja skierowała do parku specjalną jednostkę, która sprawdzała, czy nie rozmieszczono w nim materiały wybuchowe. Na Twitterze apelowała, by nie zbliżać się do tej okolicy. 

 

Zamknięto też czasowo autostradę A6B, która przebiega w pobliżu parku Hautes-Bruyères, w którym miał miejsce atak. 

Francuska policja skierowała do parku specjalną jednostkę, która sprawdza, czy nie zostały w nim rozmieszczone materiały wybuchowe.PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON
Francuska policja skierowała do parku specjalną jednostkę, która sprawdza, czy nie zostały w nim rozmieszczone materiały wybuchowe.
Francuska policja apeluje na Twitterze, by nie zbliżać się w okolicę parku PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON
Francuska policja apeluje na Twitterze, by nie zbliżać się w okolicę parku

 

W torbie nożownika znaleziono egzemplarz Koranu - poinformował rzecznik prokuratury, która zajmuje się sprawą. Przekazano, że nożownik był leczony psychiatrycznie i w ostatnich miesiącach przebywał w szpitalu.

 

- Na tym etapie nie ma żadnych dowodów na to, że był zradykalizowany - podkreślił rzecznik prokuratury.

pgo/grz/ml/ polsatnews.pl, PAP, "Daily Mail", RTL, "Le Figaro"
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie