Policja: atak nożownika w Hadze nie był aktem terrorystycznym

Świat
Policja: atak nożownika w Hadze nie był aktem terrorystycznym
PAP/EPA/SEM VAN DER WAL
Do ataku nożownika doszło w w sobotę w domu handlowym Hudson\'s Bay w centrum miasta

Holenderska policja poinformowała w niedzielę, że piątkowy atak nożownika w Hadze nie nosi znamion aktu terrorystycznego. W ataku rannych zostało troje nastolatków, którzy po opatrzeniu obrażeń w szpitalu zostali wypuszczeni do domu.

"Na wstępnym etapie dochodzenia nie znaleziono żadnych dowodów, które wskazywałyby na istnienie motywu o podłożu terrorystycznym, motyw jest nadal badany, bowiem dokładne okoliczności tego ataku wciąż są niejasne" - oświadczyła policja na Twitterze.

 

Wyjaśniono, że podejrzany, który został aresztowany krótko po ataku, nie ma adresu stałego pobytu i został "zatrzymany w schronisku dla bezdomnych w centrum Hagi".

 

Wcześniej o tym, że "nic nie wskazuje na to, by atak nożownika w Hadze miał podłoże terrorystyczne", informowała holenderska telewizja publiczna NOS, powołując się na "różne źródła".

 

ZOBACZ: Atak nożownika w Hadze. Policja aresztowała podejrzewanego

 

Ranni nastolatkowie

 

Do ataku nożownika doszło w w sobotę w domu handlowym Hudson's Bay przy ruchliwej Grote Marktstraat w centrum miasta, około 500 metrów od siedziby rządu i parlamentu. Sprawca ataku, według świadków "atletycznie zbudowany mężczyzna", uciekł z miejsca zdarzenia i został zatrzymany po policyjnym pościgu.

 

W ataku rannych została trójka nastolatków - dwie 15-latki i 13-letni chłopiec, którzy po opatrzeniu obrażeń w szpitalu wrócili do domu.

 

Do podobnego ataku doszło prawie przed rokiem w Amsterdamie, gdzie nożownik na głównym dworcu kolejowym ranił poważnie parę amerykańskich turystów. Policja uznała wtedy, że atak 19-letniego mężczyzny z Afganistanu miał podłoże terrorystyczne.

emi/luq/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie