Polski przestępca zatrzymany we Włoszech. Wpadł przez aktywność partnerki w sieci

Polska
Polski przestępca zatrzymany we Włoszech. Wpadł przez aktywność partnerki w sieci
Policja.pl
60-latek wiedział, że jest poszukiwany i ukrywał się przed policją

Policjanci zatrzymali mężczyznę, który miał m.in. narazić Skarb Państwa na uszczuplenie podatku VAT o nie mniej niż 50 mln zł - poinformowała w czwartek Komenda Główna Policji. 60-latek został zatrzymany we Włoszech dzięki współpracy z tamtejszymi organami ścigania.

Do zatrzymania 60-letniego Janusza M. doszło w Wigilię nad ranem w miejscowości San Dona di Piave w pobliżu Wenecji. Na prośbę Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w sprawę włączyli się policjanci z Wydziału Poszukiwań i Identyfikacji Osób Biura Kryminalnego KGP, którzy, aby ustalić miejsce pobytu mężczyzny, nawiązali współpracę z włoskimi organami ścigania.

 

Kierowanie grupą przestępczą, pranie pieniędzy

 

Janusz M. był poszukiwany Europejskim Nakazem Aresztowania. Jest podejrzany o popełnienie wielu przestępstw, m.in kierowanie grupą przestępczą, pranie pieniędzy i oszustwa podatkowe na nie mniej niż 50 mln zł.

 

ZOBACZ: Kupiły kebaby, w środku znalazły tabletki. Sprawę bada policja

 

Jak zaznacza KGP, 60-latek wiedział, że jest poszukiwany i "skutecznie się ukrywał". W sprawę zaangażowano Punkt Kontaktowy ENFAST (European Network of Fugitive Active Search Teams) w Wydziale Poszukiwań i Identyfikacji Osób Biura Kryminalnego KGP. To sieć współpracy grup poszukiwań działających w krajach UE, umożliwiająca natychmiastowy przekaz informacji od grupy poszukiwawczej w jednym kraju do takiej grupy w innym kraju, co skutkuje działaniem bez zbędnej zwłoki.

 

"Dzięki wzorowej współpracy polskich i włoskich służb ustalono miejsce przebywania poszukiwanego. W wigilijny poranek w San Dona di Piave niedaleko Wenecji Janusz M. został zatrzymany" - podała KGP.

 

Luksusowe życie

 

Policjanci podali, że z uzyskanych przez ABW informacji wynikało, iż mężczyźnie towarzyszyła 25-letnia Paulina P. To właśnie m.in. dzięki jej aktywności w mediach społecznościowych policjanci namierzyli Janusza M. Paulina P. również została zatrzymana.

 

ZOBACZ: Oto szwedzki "prezent roku" - pudełko do odłożenia smartfonów

 

Według policji Janusz M. żył na wysokim poziomie. Miał kilka sportowych bardzo drogich samochodów, korzystał z luksusowych łodzi. Cenę jednej z nich oszacowano na co najmniej kilka milionów złotych.

 

60-latek w najbliższym czasie ma być przetransportowany do Polski i doprowadzony do Prokuratury Regionalnej w Poznaniu.

zdr/luq/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie