Spektakularna akcja służb. Zatrzymani mieli "wyprać" miliony. Zobacz wideo

Polska

Funkcjonariusze CBŚP i dolnośląskiej KAS zatrzymali trzy osoby i zabezpieczyli ponad 160 tys. zł. Podejrzani usłyszeli zarzuty m.in. prania pieniędzy. Zostali aresztowani. Akcja odbyła się w ramach śledztwa, w którym zatrzymano już 17 osób i łącznie przedstawiono 64 zarzuty.

W ramach rozpracowywania zorganizowanej grupy przestępczej policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji Zarządu we Wrocławiu i funkcjonariusze Dolnośląskiego Urzędu Celno-Skarbowego we Wrocławiu, zatrzymali trzy osoby. Według śledczych, członkowie tej grupy zajmowali się oszustwami, praniem pieniędzy i wyłudzeniem podatku VAT. Jeden z zatrzymanych mężczyzn jest podejrzany o kierowanie grupą i nadzorowanie przestępczego procederu.

 

Duże straty Skarbu Państwa

 

Z ustaleń funkcjonariuszy Dolnośląskiego Urzędu Celno-Skarbowego we Wrocławiu i policjantów z Centralnego Biura Śledczego Policji wynika, że członkowie grupy łamali prawo w zakresie wyłudzenia nienależnego zwrotu podatku od towarów i usług poprzez organizowanie fikcyjnego łańcucha transakcji w obrocie śrutą sojową, powodując straty Skarbu Państwa. Pieniądze pozyskiwane z przestępstw, lokowano w innych interesach. Funkcjonariusze dolnośląskiej KAS oszacowali, że członkowie grupy mogli "wyprać" ponad 37 mln zł.

 

CBŚP

 

Z ustaleń śledztwa wynika, że każdy z zatrzymanych w minionym tygodniu miał określoną rolę w grupie. Jacek B. ps. "Lelek", według śledczych, był "głową zarządu" grupy oraz osobą, która prawdopodobnie finansowała cały proceder. Kamil B. miał czuwać nad sprawną działalnością grupy, natomiast Tomasz D. miał zapewniać bezpieczeństwo pozostałym członkom grupy oraz załatwiał wszelkie sprawy "wierzytelności".    

 

ZOBACZ: oskarżony ws. porwań ludzi przyznał się do udziału w zabójstwie Jaroszewiczów

 

CBŚP

 

 

Podczas przeszukań miejsc zamieszkania i użytkowania podejrzanych zabezpieczono pieniądze w kwocie ponad 160 tys. zł oraz mienie ruchome na kwotę około 25 tys. zł.

 

CBŚP

 

 

Prokurator Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu, przedstawił zatrzymanym zarzuty dotyczące nie tylko udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, ale także prania pieniędzy oraz o charakterze karno-skarbowym. Na podstawie zebranego materiału dowodowego Sąd Rejonowy dla Wrocławia Śródmieścia zastosował tymczasowy areszt na okres trzech miesięcy wobec wszystkich zatrzymanych.

 

ZOBACZ: Małżeństwo podejrzane o czerpanie korzyści z cudzego nierządu. Grupa przestępcza rozbita [WIDEO]

 

To kolejna akcja funkcjonariuszy w tej sprawie. Dotychczas zatrzymano już 17 osób, którym łącznie przedstawiono 64 zarzuty.

 

Kolejne zatrzymanie "Lelka"

 

Policjanci z wrocławskiego CBŚP już przed laty zatrzymali Jacka B. ps. "Lelek". Wówczas zostały mu przedstawione m.in. zarzuty kierowania zorganizowaną grupą przestępczą o charakterze zbrojnym. Gangster "zasłynął" przede wszystkim z walki z inną grupą, która była kierowana przez Zbigniewa M. ps. Carington. Wojna między gangami pochłonęła wiele ofiar. Do jednej z najgłośniejszych zbrodni doszło w 1998 roku, kiedy zamordowano pięciu młodych mężczyzn w okolicy miejscowości Leśna.  

 

"Lelek" został skazany m.in. dzięki zeznaniom świadka koronnego - Ireneusza G. Według niego, w szczytowym momencie, gang Jacka B. liczył około 200 osób. Grupa została ostatecznie rozbita, a "Lelek" trafił do zakładu karnego, gdzie do października 2016 roku odbywał zasądzoną karę.

luq/ polsatnews.pl, "Gazeta Wrocławska"
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie