Oto szwedzki "prezent roku" - pudełko do odłożenia smartfonów

Świat
Oto szwedzki "prezent roku" - pudełko do odłożenia smartfonów
pixabay/Bru-nO
Pudełko na smartfony można też wykonać samemu z niepotrzebnych kartonów

W Szwecji świątecznym prezentem roku 2019 jest pudełko z przegródkami służące do odłożenia przez członków rodziny smartfonów, które zazwyczaj są trzymane w dłoniach i odwracają uwagę od rozmowy - ogłosił szwedzki Instytut Badania Handlu (HUI).

Pudełko na smartfony, w różnych wariantach, można nabyć w szwedzkich sklepach albo wykonać samemu w domu z niepotrzebnego kartonu.

 

ZOBACZ: Prawie 3/4 Polaków ma w sobie coś z Grincha. Dlaczego męczymy się przy wigilijnym stole?

 

Sieci handlowe protestują

 

- Szwedzi coraz częściej zastanawiają się nad wpływem telefonów komórkowych na życie społeczne. Na przykład istnieją już aplikacje służące kontrolowaniu czasu użytkowania smartfonów. Uważamy, że dobrym pomysłem jest po prostu pudełko, do którego można odłożyć telefon, aby poczytać książkę, zasnąć lub porozmawiać w gronie rodziny - tłumaczy wybór prezentu roku, szef HUI Jonas Arnberg.

 

Propozycja takiego podarunku pod choinkę wzbudza jednak w Szwecji kontrowersje. Zaprotestowały sieci handlowe, które wykazały, że pudełko na smartfony nie jest towarem poszukiwanym przez ich klientów. Jeden ze sklepów z elektroniką ogłosił, że popularnym wyborem są w tym roku raczej bezprzewodowe słuchawki do telefonów. Inny sprzedawca, dla żartu, "Prezentem Roku" nazwał stos niepotrzebnych opakowań.

 

"Chcą odpocząć od cyfrowego świata"

 

Z kolei badanie firmy Pricerunner pokazało, że trend wskazany przez HUI może być dominujący. W 2019 roku Szwedzi najczęściej chcieliby znaleźć pod choinką książkę. - To może także wskazywać, że ludzie chcą w święta odpocząć od świata cyfrowego i mediów społecznościowych - stwierdza szef Pricerunner Nicklas Storakers.

 

ZOBACZ: Wizyta w zoo lub mięsna potrawa. Wyjątkowa choinka z życzeniami seniorów

 

W wielu szwedzkich księgarniach w czołówce sprzedanych książek znajdują się powieści polskiej noblistki Olgi Tokarczuk.

 

W 1994 roku HUI wskazało telefon komórkowy jako prezent roku, który służył wówczas tylko do rozmowy oraz wysyłania sms. W 1999 roku popularnym podarunkiem w pod choinkę była w Szwecji książka, a w 2010 roku tablet.

bas/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie