Arcybiskup apeluje do MEN: lekcje religii lub etyki powinny być obowiązkowe

Polska
Arcybiskup apeluje do MEN: lekcje religii lub etyki powinny być obowiązkowe
Archiwum Polsat News

Arcybiskup katowicki abp Wiktor Skworc wyraził nadzieję na zmianę istniejących regulacji prawnych, tak, aby "młode pokolenie wychowywać do pokoju na lekcjach religii bądź etyki, które powinny być obowiązkowe dla wszystkich". Metropolita zaapelował w tej sprawie do Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Arcybiskup katowicki wygłosił w środę homilię z okazji uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi i Światowego Dnia Modlitw o Pokój. Duchowny przypomniał, że we Wrocławiu kończy się 42. Europejskie Spotkanie Młodych organizowane przez Wspólnotę z Taizé w ramach tzw. Pielgrzymki Nadziei.

 

"Podstawową drogą wychowania dzieci do pokoju jest nauczanie religii w szkole"

 

- Dziękujmy Bogu, że tysiące młodych Europejczyków zebrało się na wspólnej modlitwie o pokój. Ze względu na ekumeniczny charakter spotkania stanowi ono istotny element wychowania do pokoju. Nie możemy jednak zapomnieć, że w naszych polskich realiach podstawową drogą wychowania dzieci i młodzieży do pokoju jest nauczanie religii w szkole i ich udział w Eucharystii - podkreślił.

 

Duchowny poruszał temat edukacji w polskich szkołach. Zwrócił uwagę m.in. na brak zajęć z etyki w szkołach. Jego zdaniem ten brak kształcenia etycznego młodych Polaków prowadzi do powstania "pokolenia nihilistów" - ludzi nie tylko nieuznających "wartości religijnych, ale również humanistycznych, wspólnych wspólnocie narodowej i całej ludzkiej rodzinie".

 

ZOBACZ: Miał sprzedawać religijne obrazki, zabrał 1000 zł. Mężczyzna okradł 90-latkę

 

"Organizacja zajęć w szkole nie sprzyja katechezie"

 

Abp Skworc zaapelował do Ministerstwa Edukacji Narodowej o zmianę regulacji prawnych. Kapłan wyraził nadzieję na zmianę istniejących regulacji prawnych, tak, aby "młode pokolenie wychowywać do pokoju na lekcjach religii bądź etyki, które powinny być obowiązkowe dla wszystkich".

 

- Niech nauczanie religii w szkole i zajęcia z etyki będą odpowiedzią na poczucie zagubienia, dezorientacji, niezadowolenia i braku poczucia sensu wśród młodego pokolenia - dodał.

 

ZOBACZ: "Edukacja powinna być kontynuowana w dorosłym życiu"

 

Zdaniem metropolity katowickiego szkoła ma za zadanie kształcić i wychowywać, a religia właściwie ustawia relacje zarówno z Bogiem, jak i otaczającymi nas ludźmi. Ponadto, szkoła ma wprowadzać ucznia w kulturę, a jej nieodłącznym elementem jest religia. 

 

Wśród przyczyn wypisywania się uczniów z religii arcybiskup Wiktor Skworc wymienił sytuacje kryzysowe w Kościele, brak oparcia dzieci w rodzinie oraz "niesprzyjającą katechezie organizację zajęć w szkole, zwłaszcza, gdy nauczanie religii odbywa się na pierwszej, bądź na ostatniej godzinie zajęć".

zdr/luq/ KAI, polsatnews.pl, Dziennik Zachodni
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie