Pawłowicz o Kidawie-Błońskiej: "Wstydem jest pani bezwstyd". Sędzia TK mogła złamać regulamin

Polska
Pawłowicz o Kidawie-Błońskiej: "Wstydem jest pani bezwstyd". Sędzia TK mogła złamać regulamin
Polsat News
Krystyna Pawłowicz w swoim komentarzu nie szczędziła Kidawie-Błońskiej przykrych słów

"Nieudany socjolog z infantylnymi pretensjami do bycia prezydentem" napisała sędzia Trybunału Konstytucyjnego Krystyna Pawłowicz na Twitterze o Małgorzacie Kidawie-Błońskiej. Polityk KO wcześniej krytykowała słowa prezydenta o "wstydzie" związanym z powołaniem Małgorzaty Gersdorf na stanowisko pierwszej prezes Sądu Najwyższego. Regulamin trybunału zabrania jednak "udziału w debacie" politycznej.

Wpis Kidawy-Błońskiej odnosił się do wywiadu, którego Andrzej Duda udzielił w niedziele TVP Info. Prezydent powiedział m.in.: "wstyd mnie ogarnia, kiedy słyszę, że ktoś, kto mieni się I prezesem SN, może o polskim państwie poza granicami kraju opowiadać takie rzeczy". Chodzi o nazwanie przez Małgorzatę Gersdorf nowelizacji ustroju sądów powszechnych przyjętej w piątek, która mówi o dyscyplinowaniu sędziów, "ustawą kagańcową".

 

Kłótnia o "wstyd" na Twitterze

 

"Wstyd to pojęcie obce dla prezydentury Andrzeja Dudy. Jej symbolem będzie wielokrotne złamanie konstytucji, przyjęcie ślubowania od Piotrowicza i Pawłowicz, skandaliczne ataki na sędziów. I te słowa, że nie jest Prezydentem wszystkich Polaków. Wstyd!" - napisała kandydatka PO na prezydenta.

 

ZOBACZ: Kidawa-Błońska kontra Duda: w II turze wyborów niemal remis

 

"Wstydem,proszę pani Kidawy-Błońskiej to jest pani BEZWSTYD;bezwstyd bezkrytycznej marionetki,bezwstyd nieudanego socjologa z infantylnymi pretensjami do bycia »prezydentem«...Litość." - tak brzmiała pełna treść komentarza zamieszczonego o północy przez Krystynę Pawłowicz pod tweetem Kidawy-Błońskiej (pisownia oryginalna - red.).

 

 

Sędzia Trybunału Konstytucyjnego i była posłanka nie poprzestała jednak na tym komentarzu. W kolejnych odpowiedziach wdała się w dyskusję z innymi komentującymi, również zwracającymi jej uwagę na niestosowność wypowiedzi w związku z pełnioną przez nią funkcją. "Piszę jako sędzia TK zaczepiona chamsko przez wicemarszałek Sejmu panią Kidawę ..." - kontynuowała Pawłowicz.

 

Podstawa do postępowania dyscyplinarnego?

 

Choć Krystyna Pawłowicz dała się już wielokrotnie poznać jako bezkompromisowa komentatorka życia publicznego, to od chwili przyjęcia jej ślubowania przez prezydenta Andrzeja Dudę powinna ona stosować się do zasad Kodeksu Etycznego Sędziego TK. Dokument ten określa  "podstawowe zasady i wartości władzy sądowniczej oraz zasady postępowania sędziego TK".

 

ZOBACZ: Rzecznik dyscyplinarny: będą konsekwencje wobec sędziów biorących udział w anarchizacji prawa

 

Wobec kontrowersyjnego komentarza, a także szeregu następujących po nim odpowiedzi przesłanych przez Krystynę Pawłowicz, szczególne znaczenie może mieć przepis kodeksu etyki sędziego TK mówiący o komentowaniu bieżących wydarzeń politycznych:

  • 16.3. Sędzia nie uczestniczy w debacie publicznej dotyczącej spraw politycznych ani nie angażuje się w działania partii politycznych i ruchów społecznych zajmujących się bieżącą polityką.

Naruszenie założeń kodeksu może skutkować postępowaniem dyscyplinarnym. Pełna treść dokumentu uchwalonego podczas zgromadzenia ogólnego sędziów Trybunału 31 sierpnia 2018 roku. Według portalu oko.press jego treść nie została jak dotąd opublikowana w urzędowym dzienniku ani na stronie Trybunału. Jednak dziennikarze portalu uzyskali dokument w trybie dostępu do informacji publicznej.

 

Aktywność Pawłowicz wbrew nowym propozycjom PiS-u

 

Według komentujących ostatnie wypowiedzi Pawłowicz mogą one stać w sprzeczności z przyjętą w miniony piątek ustawą o sędziach, która przywołuje treść przepisu z konstytucji.

 

Artykuł 195 Konstytucji przewiduje, że sędziowie TK "nie mogą należeć do partii politycznej, związku zawodowego ani prowadzić działalności publicznej niedającej się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów".

 

O komentarz do sprawy poprosiliśmy rzecznika prasowego Trybunału Konstytucyjnego. Nie uzyskaliśmy na razie odpowiedzi, czy zamieszczone wpisy stanowią wystarczającą podstawę do wszczęcia postępowania dyscyplinarnego wobec Krystyny Pawłowicz.

 

Nie udało nam się również porozmawiać z samą Krystyną Pawłowicz.

 

OMZRiK: "składamy skargę"

 

Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych zapowiedział na swoim fanpage'u zamiar złożenia skargi na sędzię Pawłowicz w związku z "ewidentnym pogwałceniem" przepisów kodeksu etyki sędziego TK.

 

To nie pierwszy raz, kiedy działacze tej organizacji podejmują interwencję w związku z aktywnością publiczną sędzi Pawłowicz. Na stronie internetowej Ośrodka można zapoznać się z treścią wniosku o pociągnięcie byłej posłanki do odpowiedzialności karnej. Sprawa dotyczyła wypowiedzi Krystyny Pawłowicz na temat społeczności LGBT. Wniosek ten został złożony na początku grudnia.

bia/hlk/luq/ polsatnews.pl, oko.press
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie