Grodzki odpowiedział Komisji Europejskiej ws. sądów. W niedzielę wygłosi orędzie

Polska
Grodzki odpowiedział Komisji Europejskiej ws. sądów. W niedzielę wygłosi orędzie
Polsat News
Poprzednio Tomasz Grodzki wygłosił orędzie dzień po jego wyborze na marszałka Senatu

"Senat należycie rozpatrzy wszelkie projekty aktów prawnych mogące zagrażać praworządności" – zapewnił marszałek Senatu Tomasz Grodzki w liście do wiceprzewodniczącej Komisji Europejskiej Viery Jourovej. Natomiast w niedzielę (22 grudnia) o godz. 20:00 planowane jest jego orędzie. Poprzednie wygłosił 14 listopada, czyli dzień po jego wyborze na szefa izby wyższej parlamentu.

List marszałka Grodzkiego to odpowiedź na pismo Komisji Europejskiej. Rzecznik KE Christian Wigand poinformował w piątek, że Komisja Europejska zwróciła się w liście do prezydenta, premiera oraz marszałków Sejmu i Senatu o wstrzymanie prac nad projektem ustawy dotyczącym sądów do czasu przeprowadzenia konsultacji.

 

 

Grodzki posłużył się cytatem z klasyka. "Senat odwodzi od niecnych uczynków"

 

W liście wiceszefowa KE Viera Jourova zachęciła polskie władze do skonsultowania z Komisją Wenecką Rady Europy tego projektu i zachęciła wszystkie organy państwa do wstrzymania procedowania nad projektem do czasu przeprowadzenia wszystkich niezbędnych konsultacji. Sejm uchwalił nowelizację w piątek po południu.

 

ZOBACZ: Komisja Europejska pisze do najważniejszych osób w Polsce w sprawie sądów

 

"W imieniu Senatu RP chciałbym zapewnić, że Senat należycie rozpatrzy wszelkie projekty aktów prawnych, które mogą zagrażać rządom prawa w Polsce i polskiemu sądownictwu" – napisał Grodzki w liście do Jourovej opublikowanym w sobotę przez Kancelarię Senatu.

 

Marszałek podkreślił, że uważa za swój obowiązek czuwać nad prawidłowym przebiegiem procesu legislacyjnego w Senacie, który to proces obejmie odpowiednie konsultacje z zainteresowanymi stronami, zarówno polskimi, jak i międzynarodowymi.

 

Zacytował Andrzeja Frycza Modrzewskiego: "Senat jest tym, który inne władze do szlachetnych uczynków pobudza, od niecnych odwodzi, a emocje studzi".

 

Ustawa dyscyplinująca sędziów. Czas na ruch Senatu

 

Grodzki poinformował wiceprzewodniczącą KE, że Senat ma 30 dni na przyjęcie poprawek do ustawy, a jeśli nie dokona tego w tym terminie, ustawę uważa się za przyjętą zgodnie z brzmieniem przedłożonym przez Sejm. Zapewnił także Vierę Jourovą, że jest do jej dyspozycji w razie jej dalszych pytań.

 

ZOBACZ: Sejm przegłosował ustawę dyscyplinującą sędziów

 

Uchwalona w piątek przez Sejm nowelizacja ustaw sądowych wprowadza m.in. odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów za działania lub zaniechania mogące uniemożliwić lub istotnie utrudnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, za działania kwestionujące skuteczność powołania sędziego oraz za "działalność publiczną niedającą się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów".

 

Senat ma na odniesienie się do każdej sejmowej ustawy 30 dni. Jeżeli w tym okresie nie zajmie stanowiska, ustawę uznaje się za uchwaloną i trafia do prezydenta.

 

Kolejne orędzie Tomasza Grodzkiego. Transmisja

 

To nie jedyna aktywność Grodzkiego. W niedzielę wieczorem wygłosi telewizyjne orędzie. Jednym z jego tematów mają być nadchodzące święta Bożego Narodzenia - podał portal 300polityka.pl. Nie wiadomo, czy marszałek Grodzki odniesie się również do aktualnej sytuacji politycznej.

 

Transmisja wystąpienia marszałka Senatu w Polsat News i na polsatnews.pl o godz. 20:00. 

 

Będzie to drugie orędzie Tomasza Grodzkiego jako marszałka Senatu. Pierwsze miało miejsce w połowie listopada br. tuż po jego wyborze na tę funkcję.

 

ZOBACZ: Orędzie marszałka Senatu T. Grodzkiego. "Uczynię wszystko, by Senat był kuźnią najlepszego prawa"

 

Mówił wówczas m.in., że "uczyni wszystko, co w jego mocy, aby korzystając z ogromnego potencjału pań i panów senatorów uczynić z Senatu miejsce, które będzie kuźnią najlepszego prawa, w którym będą królowały: szacunek, przyzwoitość, praworządność, prawda, zaś nie będą miały wstępu: obłuda, cynizm, kłamstwo, naginanie konstytucji czy regulaminu Senatu".

wka/ polsatnews.pl, PAP, 300polityka.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie