Sejm przegłosował ustawę dyscyplinującą sędziów

Polska
Sejm przegłosował ustawę dyscyplinującą sędziów
Polsat News

Sejm w piątek popołudniu przegłosował ustawę o zmianach w sądownictwie. Projekt PiS m.in. wprowadza odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów za działania lub zaniechania mogące uniemożliwić lub istotnie utrudnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, za działania kwestionujące skuteczność powołania sędziego oraz za działania o charakterze politycznym.

Zapis relacji
Relacja zakończona

To koniec relacji na żywo z piątkowych obrad Sejmu. Dziękujemy

Na sali posłowie opozycji skandowali "hańba" oraz "konstytucja".

Sejm uchwalił nowelizację ustaw sądowych. Za głosowało 233 posłów, 205 było przeciw. 10 wstrzymało się od głosu

Trwają głosowania nad zgłoszonymi poprawkami opozycji i wnioskodawców.

Wznowienie obrad.

Michał Szczerba z Koalicji Obywatelskiej złożył wniosek o przerwę, w związku z tym, że Marszałek Senatu Tomasz Grodzki opublikował na Twitterze list do polskich władz, w którym Komisja Europejska apeluje do nich o wstrzymanie się z procedowaniem projektu ustawy dotyczącej sądów do czasu przeprowadzenia niezbędnych konsultacji.


Po wystąpieniu Sebastiana Kalety posłowie krzyczeli: Konstytucja! Konstytucja!

Sebastian Kaleta (Ministerstwo Sprawiedliwości): w słynnej sprawie irlandzkiej rozstrzygnięto, że poszukiwany do Polski ma trafić. Straszyliście, ale nikt na te strachy się nie nabrał. Takiego samego zagrożenia nie ma teraz. Jedyne co robimy, to reagujemy na anarchizujące zachowania sędziów.

Marcin Warchoł (podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości): boicie się sprawnych, szybkich wyroków. Boicie się prawdy o polskim wymiarze sprawiedliwości.

Adam Bodnar (Rzecznik Praw Obywatelskich): uważam, że przyjęcie tej ustawy to droga do prawniczego polexitu, wyjścia Polski z Unii Europejskiej w zakresie respektowania podstawowych reguł praworządności.

Adam Bodnar (Rzecznik Praw Obywatelskich): sędziowie mają nie tylko prawo, ale wręcz obowiązek wypowiadać się na temat niezależności sądownictwa.

"Wara od polskiego Sejmu" - Robert Winnicki z Konfederacji do Komisji Europejskiej w reakcji na list do władz z apelem o wstrzymania prac nad nowelizacja prawa o sądach. [WIDEO]

Adam Bodnar (Rzecznik Praw Obywatelskich): moim zdaniem wprowadzone w nocy poprawki nie naprawiają ustawy, co więcej wręcz pogarszają sytuację. Mam wrażenie, że niektóre z nich nie były konsultowane z zainteresowanymi podmiotami.

Adam Bodnar (Rzecznik Praw Obywatelskich): zaniepokojenie sytuacją w Polsce, jeżeli chodzi o sądownictwo, wyrażają m.in. obywatele, organizacje pozarządowe (...), obserwujemy represje w stosunku do sędziów, dyskredytowanie władzy sądowniczej, debatę nad ustawą, która moim zdaniem pogłębi stan kryzysu praworządności.

Adam Bodnar (Rzecznik Praw Obywatelskich): z różnych powodów prawo do niezależnego sądu jest w Polsce podważane od co najmniej od 4 lat.

[WIDEO] Krzysztof Śmiszek (Lewica): ta ustawa to prymitywny bubel prawny. Jestem pewien, że jako pierwszy przeciwko waszej ustawie zaprotestowałby prof. Lech Kaczyński. Chcecie zamienić sędziów w maszynki do wydawania wyroków pod dyktando Nowogrodzkiej.

Krzysztof Paszyk (PSL, Kukiz '15): brniemy w stronę zaburzenia pewności obrotu prawnego w Polsce.

Krzysztof Śmiszek (Lewica): ta ustawa to prymitywny bubel prawny. Jestem pewien, że jako pierwszy przeciwko waszej ustawie zaprotestowałby prof. Lech Kaczyński.

Anna Maria Żukowska (Lewica): każdy sędzie w każdym przypadku powinien być oceniany indywidualne. Izba Dyscyplinarna nie jest sądem. Nie powinno być możliwości, że I prezesem Sądu Najwyższego będzie osoba z tej izby

Borys Budka (Koalicja Obywatelska): - Marzycie by z kolejnej instytucji stworzyć to, co Marian Banaś stworzył w swojej kamienicy i NIK.

Krzysztof Śmiszek (Lewica): chcecie zamienić sędziów w maszynki do wydawania wyroków pod dyktando Nowogrodzkiej

Krzysztof Śmiszek (Lewica): witam Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara na naszej sali.

Zamiast gasić ten pożar podlewacie go benzyną - Gasiuk-Pihowicz do PiS.

Kamila Gasiuk-Pihowicz (Koalicja Obywatelska): budujecie piramidę bezprawia. Sędziowie będą karani za stosowanie polskiej konstytucji. Powstrzymajcie to prawne szaleństwo zgodnie z apelem KE.

Borys Budka (Koalicja Obywatelska): marzycie by z kolejnej instytucji stworzyć to, co Marian Banaś stworzył w swojej kamienicy i NIK

Borys Budka (Koalicja Obywatelska): wszędzie wprowadzacie jeden wielki chaos. Nie potraficie sprawić by postępowania sądowe były szybsze. Teraz ten chaos, który wprowadziliście w KRS, Trybunale Konstytucyjnym i sądach powszechnych próbujecie zamienić w jeszcze większy chaos.

Przemysław Czarnek (PiS): chcecie podłożyć bombę pod Polski ład konstytucyjny.

[Z OSTATNIEJ CHWILI] Komisja Europejska wysłała list do prezydenta, premiera, marszałka Sejmu i Senatu w Polsce z prośbą o wstrzymanie projektu ustawy dot. sądów

Komisja Europejska pisze do najważniejszych osób w Polsce w sprawie sądów

Przemysław Czarnek (PiS) zwrócił się do opozycji: skąd Komisja Europejska miała szansę, aby zapoznać się z projektem i poprawkami tak głęboko, a Państwo nie mieliście czasu? Czytajcie i pracujcie bo płacą Wam podatnicy. Obłuda wyszła z tego miejsca. Gratulujemy państwu.

Piotr Sak (Solidarna Polska): komisja pozytywnie zaopiniowała 22 poprawki, które uszlachetniają pierwotny projekt ustawy (brawa i śmiech z sali - red.). Państwo się tutaj żyłujecie i gardłujecie, chciałem się skupić na technicznym sprawozdaniu. Dzisiaj bardzo gorączkowo próbujecie się zrehabilitować za wczorajszy poranek, za uchylanie się od obowiązków. Nieobecny traci.

Rozpoczyna się sprawozdanie komisji ds. sprawiedliwości i praw człowieka o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o ustroju sądów powszechnych.

Tomasz Trela (Lewica): Zgłaszam w imieniu klubu Lewicy wniosek formalny o przerwę i zwołanie konwentu seniorów, celem omówienia jeszcze raz trybu procedowania nad tym projektem i przesunięcia go na kolejne posiedzenie sejmu. Nie kompromitujcie Wysokiej Izby i państwa polskiego.

Nieoficjalnie: zarząd PO rekomenduje klubowi parlamentarnemu KO zawieszenie na miesiąc w prawach członka klubu posłów, którzy "w sposób zawiniony" nie wzięli udziału w czwartkowym głosowaniu w sprawie projektu PiS dotyczącego sądów. Opozycji nie udało się w związku z tym opóźnić prac nad nowelizacją ustroju sądów.

Anna Maria-Żukowska z Lewicy złożyła wniosek o przełożenie debaty i głosowania w sprawie nowelizacji ustaw sądowych. "Na tym etapie procedowania wniosek jest bezpodstawny" - powiedział wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki.

Rozpoczyna się debata na temat zmian w ustawach sądowych.

Piątkowe posiedzenie zarządu Platformy Obywatelskiej zostało przerwane w związku z rozpoczynającym się w Sejmie punktem dotyczącym projektu noweli ustaw sądowych - poinformował dziennikarzy rzecznik PO Jan Grabiec.

W Sejmie trwa oczekiwanie na sprawozdanie komisji sprawiedliwości z prac nad poprawkami do nowelizacji ustaw sądowych.

Zmiana porządku obrad Sejmu. Drugie czytanie ws. sądów w piątek o 10:30.

Drugie czytanie zmian w projekcie PiS dotyczącym ustaw sądowych zaplanowano w Sejmie od godz. 9:00.

W piątek po godz. 5 nad ranem po całonocnych obradach sejmowa komisja sprawiedliwości przyjęła łącznie 22 poprawki PiS do projektu nowelizacji ustaw sądowych. Odrzucono ponad 80 poprawek opozycji, które mają być jednak przedstawione w drugim czytaniu w Sejmie jako wnioski mniejszości.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie