"Urodzona w książkach". Nauczycielki z liceum o Oldze Tokarczuk

Polska
"Urodzona w książkach". Nauczycielki z liceum o Oldze Tokarczuk
Polsat News
"Urodzona w książkach". Nauczycielki z liceum o Tokarczuk

- Na pewno swoim pisaniem się wyróżniała. Przede wszystkim bardzo bogate słownictwo. To była dziewczyna oczytana, ale trudno się temu dziwić. Matka jej była polonistką, a ojciec pracował w bibliotece szkolnej - powiedziała w rozmowie z reporterem Polsat News Wanda Czekała, polonistka noblistki.

Olga Tokarczuk przygotowuje się w Sztokholmie na uroczyste wręczenie literackiego Nobla, które zaplanowano na godz. 16:30 we wtorek. Transmisja wręczenia Nobla Tokarczuk w Polsat News i na polsatnews.pl od 16:30.

 

Reporter Polsat News Krzysztof Bąk spotkał się z nauczycielkami noblistki z liceum i poprosił o podzielenie informacjami o tym, jaka była jako uczennica.

 

Urodzona w książkach

 

- Jakby urodzona w książkach – powiedziała polonistka noblistki Wanda Czekała reporterowi. Dodała, że bardzo często miała swoje własne zdanie i często trzeba było z nią dyskutować. Ostatecznie, "dochodziłyśmy do porozumienia" - wspominała.

 

ZOBACZ: Olga Tokarczuk dla Polsat News: od dwóch miesięcy nic nie piszę

 

Nauczycielki pamiętają pasję czytania i poznawania literatury.

 

Recenzja radzieckiego filmu

 

Z kolei Bronisława Beniak, również nauczycielka, zachęciła Olgę Tokarczuk, aby wzięła udział w konkursie i napisała recenzję radzieckiego filmu. Tokarczuk konkurs wygrała.

 

- Wtedy wielu uczniów zachęciłam. Wszystkich, którzy byli na filmie w domu kultury. Pani Olga z koleżanką się zgłosiła. Ale tylko ona zdążyła z napisaniem recenzji. Wysłała ją ostatniego dnia - wspominała Bronisława Beniak.

 

Nagrodą w konkursie był 10-dniowy wyjazd do Związku Radzieckiego.

 

WIDEO: Pani Beniak, która razem z Tokarczuk pojechała na wycieczkę i zwiedzała Moskwę, opowiedziała ich przygodę w tym mieście:

 

  

 

Literacka Nagroda Nobla

 

We wtorek po południu w Sztokholmie Olga Tokarczuk (Nobel za 2018 rok) oraz Peter Handke (Nobel za 2019 rok) odbiorą z rąk króla Szwecji Karola XVI Gustawa złoty noblowski medal oraz dyplom. 

 

Na bankiecie noblowskim Olga Tokarczuk zasiądzie pomiędzy królem Szwecji Karolem XVI Gustawem i księciem Danielem oraz naprzeciw królowej Sylwii - ujawniła Fundacja Noblowska.

las/hlk/ Polsat News, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie