Tokarczuk w Senacie. Spotkała się z marszałkiem Grodzkim

Polska
Tokarczuk w Senacie. Spotkała się z marszałkiem Grodzkim
polsatnews.pl
Olga Tokarczuk została laureatką literackiego Nobla za rok 2018

- Mieliśmy bardzo interesujące, ciepłe, świetne spotkanie w Senacie i bardzo jestem wdzięczna za zaproszenie - powiedziała Olga Tokarczuk dziennikarzom. Jak dowiedział się polsatnews.pl, spotkanie polskiej noblistki z marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim rozpoczęło się o godz. 11.

12 listopada odbyło się inauguracyjne posiedzenie Senatu X kadencji, na które zaproszona była Tokarczuk. Nie mogła się na nim pojawić. Marszałek senior Borys-Damięcka odczytała wtedy treść SMS-a, jaki otrzymała od noblistki. Tokarczuk zaznaczyła, że "przesyła mnóstwo dobrej, jasnej energii naszemu Senatowi".

 

ZOBACZ: Olga Tokarczuk wróciła do Polski. Wyjątkowe powitanie salutem wodnym

 

Noblistka za 2018 r.

 

Olga Tokarczuk została laureatką literackiego Nobla za rok 2018. To pierwszy literacki Nobel dla Polaka od 23 lat, gdy w 1996 r. otrzymała go poetka Wisława Szymborska. Jak podała Szwedzka Akademia, Tokarczuk otrzymała nagrodę "za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją prezentuje przekraczanie granic jako formę życia".

 

polsatnews.pl

 

 

Wcześniej do polskiej noblistki list skierował prezydent Andrzej Duda. "Wielce Szanowna Laureatko! Proszę przyjąć słowa uznania i gratulacje z okazji otrzymania Literackiej Nagrody Nobla. W dniu wręczenia lauru chcę wyrazić radość, że Akademia Szwedzka uhonorowała Pani twórczość, w której zagadnienia uniwersalne i polska wrażliwość tak znakomicie się dopełniają. Ciszę się, że pani kunszt pisarski, który doceniają od dawna czytelnicy, krytycy i badacze w kraju i za granicą, znalazł teraz najwyższą ocenę w oczach członków Komitetu Noblowskiego" - napisał prezydent w liście, który na Twitterze opublikował dyrektor prezydenckiego Biura Prasowego Marcin Kędryna.

 

ZOBACZ: Tokarczuk dla Polsat News: będę działać ku dobru. Zakładamy fundację

 

"Wspaniały sukces"

 

Jak podkreślił prezydent, to wielkie osobiste osiągnięcie noblistki i "wspaniały sukces, który zapisze się w historii literatury polskiej i światowej".

 

"To też ogromnie istotny znak, jak ważna i niezastąpiona pozostaje sztuka słowa, jego moc i piękno. W czasach nam współczesnych, zdominowanych przez wysoko rozwinięte technologie cyfrowe, gdy porozumiewamy się najczęściej za pomocą obrazów i krótkich urywkowych komunikatów, Pani pisarstwo jest świadectwem żywotności narracji i siły języka, za pomocą których tworzy Pani i przedstawia mniejsze i wielkie historie" - czytamy w liście prezydenta.

 

Wideo: Olga Tokarczuk odebrała literacką Nagrodę Nobla

 

  

msl/pgo/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie