Tokarczuk spotkała się z dziećmi imigrantów. "Jestem bardzo poruszona"

Świat
Tokarczuk spotkała się z dziećmi imigrantów. "Jestem bardzo poruszona"
PAP/Wojciech Olkuśnik
Olga Tokarczuk spotkała się z uczniami z imigranckiej dzielnicy.

Laureatka literackiego Nobla Olga Tokarczuk odwiedziła w środę uczniów w imigranckiej dzielnicy Sztokholmu Rinkeby. W lokalnej bibliotece pisarka wysłuchała programu artystycznego. Na pamiątkę otrzymała obraz ze swoim wizerunkiem.

- To jest miejsce, w którym mówimy ponad 20 językami - zwrócił się do noblistki uczeń o imieniu Gardian. Następnie młodzi czytelnicy ze szkół podstawowych w Rinkeby oraz Tensta przedstawili program artystyczny. Gospodarze recytowali teksty w swoich językach narodowych: po arabsku, rosyjsku, czesku, ale także po polsku.

 

Gdy zgasło światło, młodsi uczniowie zaśpiewali tradycyjną adwentową pieśń świętej Łucji. Jedna z idących w korowodzie dziewczynek miała na głowie chustę.

 

 

Na pamiątkę spotkania w bibliotece Tokarczuk otrzymała od uczniów własnoręcznie namalowany przez nich portret. - Jestem bardzo poruszona. Gdy wrócę do Polski, powieszę ten obraz w centralnym miejscu mojego domu - powiedziała pisarka.

 

Tokarczuk otrzymała od uczniów własnoręcznie namalowany obraz.PAP/Wojciech Olkuśnik
Tokarczuk otrzymała od uczniów własnoręcznie namalowany obraz.

 

 

W rozmowie z dziennikarzami przyznała, że "docenia bogactwo, jakie stoi za uczniami o różnym pochodzeniu". - Szwecja to kraj, który przyjął wielu imigrantów. Tu jest zrozumienie dla sytuacji, w jakiej oni byli i w jakiej się znajdują - stwierdziła Tokarczuk.

 

ZOBACZ: Tokarczuk do kobiet: naprawdę wygrałyśmy Nobla

 

Laureaci nagród Nobla, przede wszystkim w dziedzinie literatury, od 30 lat odwiedzają dzieci ze szkół w Rinkeby oraz Tensta - dzielnic, w których często dochodzi do strzelanin oraz podpaleń samochodów.

 

Olga Tokarczuk we wtorek odebrała w Sztokholmie złoty medal i dyplom noblowski. Do późnego wieczora noblistka bawiła się na bankiecie w ratuszu. Nie oznacza to jednak jeszcze końca Tygodnia Noblowskiego. Pisarka weźmie udział jeszcze m.in. w przyjęciu wydanym przez szwedzką rodzinę królewską na Zamku Królewskim, a także spotka się z dyplomatami na raucie przygotowanym przez Ambasadę RP w Sztokholmie.

 

prz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie