"Dostawy ciepła w budynkach w pobliżu miejsca awarii wznowione wieczorem"

Polska
"Dostawy ciepła w budynkach w pobliżu miejsca awarii wznowione wieczorem"
PAP/Leszek Szymański
Część ul. Powsińskiej w kierunku Centrum pozostaje zamknięta.

"Prace skoncentrowane są na przywróceniu stabilnych dostaw ciepła do Ursusa oraz wznowieniu dostaw do budynków, w pobliżu których doszło do awarii" - poinformowała spółka Veolia. Pozostaje zamknięta część ul. Powsińskiej. - Jestem przekonany, że konsekwencje, w tym karne, poniosą osoby, które odpowiadają za narażenie zdrowia i życia ludzi w pobliżu miejsca awarii - powiedział rzecznik rządu.

Jak przekazało miasto, w środę wieczorem i w nocy udało się wznowić dostawy ciepła do wszystkich dzielnic Warszawy. Ostatnią z nich był Ursus, gdzie gorąca woda tłoczona jest bezpośrednio z Elektrociepłowni Siekierki, położonej dwa kilometry od miejsca awarii.

 

W czwartek ustalą, co się stało

 

- Jest szansa, że jeszcze dzisiaj poznamy przyczynę awarii magistrali ciepłowniczej na Mokotowie - powiedziała Aleksandra Żurada, rzecznik Veolia Energia Warszawa S.A.

 

W miejscu awarii rury są ułożone pod ziemią. Podczas awarii nastąpił wyciek i woda je podmyła. - Teraz dwie duże rury wiszą bez podpory - wyjaśniła. Wodę odpompowano i zaczęto podsypywać grunt pod rurami, aby je ustabilizować.

 

ZOBACZ: Awaria sieci ciepłowniczej na Sadybie w Warszawie. 200 pojazdów stało na ulicy w gorącej wodzie

 

- Dopiero w momencie, jak rury będą miały stabilizację, to będzie można tam wejść, dokładnie obejrzeć i zbadać to miejsce. Co więcej, te rury mają osłonę, ale dopiero, jak będą podsypane gruntem, możemy częściowo tę osłonę zdjąć, żeby zobaczyć, jak wygląda rura, i sprawdzić, co się stało - podkreśliła rzecznik.

 

Kom. Jarosław Sawicki z Komendy Stołecznej Policji poinformował, że dopuszczony do ruchu jest odcinek Powsińskiej w kierunku Wilanowa.

 

Dla ruchu kołowego wciąż pozostaje zamknięta wschodnia jezdnia ul. Powsińskiej, na odcinku od ul. św. Bonifacego do al. W. Witosa. Objazd tego fragmentu drogi został poprowadzony przez ul. św. Bonifacego, Jana III Sobieskiego do al. W. Witosa.

 

Wciąż nieczynny fragment Powsińskiej

 

Tym objazdem, w kierunku do centrum, kursują również autobusy linii 131, 180, 185 i 187, a także nocne N33 i N83. Linia 165 w kierunku EC Siekierki jedzie ul. Św. Bonifacego z pominięciem Powsińskiej. Zmiany w funkcjonowaniu Warszawskiego Transportu Publicznego można na bieżąco śledzić na stronie: www.wtp.waw.pl.

 

 

Nad ruchem czuwają patrole policji. Funkcjonariusze apelują do kierowców, aby w miarę możliwości omijali miejsce utrudnień.

 

WIDEO: na miejscu awarii jest reporterka Polsat News Olga Owczarek

 

  

 

"Prace będą prowadzone bez przerwy"

 

"Trwają prace nad przywróceniem dostaw ciepła do mieszkańców okolic awarii, czyli obrębu ulic: Antoniewska, Trasa Siekierkowska, Idzikowskiego, Puławska, Limanowskiego, Gołkowska" - poinformowała w czwartek rano spółka Veolia Energia Warszawa SA. Dodano, że służby techniczne robią wszystko, aby dzisiaj usunąć awarię w tej części sieci.

 

Przedstawiciele Veolia Energia Warszawa SA. podali, że przewidują, że dostawy ciepła w tej okolicy zostaną wznowione w późnych godzinach wieczornych.

 

Spółka przekazała, że stale pracuje nad usunięciem awarii sieci oraz, że na miejscu pracuje stale 30 pracowników i ciężki sprzęt.

 

ZOBACZ: Awaria sieci ciepłowniczej na Sadybie w Warszawie. 200 pojazdów stało na ulicy w gorącej wodzie

 

"Prace będą prowadzone bez przerwy aż do całkowitego usunięcia awarii. Według dotychczasowych ustaleń wiadomo, że awarii uległa jedna z dwóch magistrali o średnicy 1100 mm dostarczająca ciepłą wodę z elektrociepłowni na Siekierkach" - napisała Veolia Energia Warszawa SA. w komunikacie.

 

Jednocześnie spółka potwierdziła, że od godz. 2 otrzymują ciepło mieszkańcy: Wilanowa, Tarchomina, Żoliborza, Pragi Północ, Targówka, Mokotowa, Ursynowa, Śródmieścia, Białołęki, Bielan, Pragi Południe, Wawra, Woli, Bemowa, Ochoty i Włoch.

 

"W nocy ciepło popłynęło również do Ursusa, choć mieszkańcy dzielnicy mogą odczuwać czasowe zakłócenia w dostawach, czyli np. letnie kaloryfery" - przekazała Veolia Energia Warszawa SA.

 

"Nie jest to optymistyczny obraz"

 

Rzecznik rządu Piotr Müller zapytany w radiowej Jedynce, czy przy awarii ciepłowniczej prezydentowi stolicy Rafałowi Trzaskowskiemu będzie trzeba po raz kolejny pomóc, wyraził nadzieję, że nie będzie to konieczne. Ocenił jednocześnie, że awarie o dużej skali zdarzają się w Warszawie naprawdę często. - Nie jest to optymistyczny obraz - stwierdził rzecznik rządu.

 

Jego zdaniem, w tym kontekście warto wrócić do tematu prywatyzacji Stołecznego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej z 2011 roku. - Sprywatyzowano monopolistę, czyli firmę, która zawsze miałaby odbiorców, zawsze miałaby zyski. Nie wiem, dlaczego to zrobiono - powiedział.

 

ZOBACZ: Wojsko rozmontowało most pontonowy na Wiśle. To nie koniec akcji

 

W rozmowie wspomniano także o dwóch poszkodowanych osobach w wyniku awarii, które trafiły do szpitala z poparzeniami. - To faktycznie sytuacja, w której pewnie nikt z nas nie chciałby się znaleźć, idąc po ulicy. Nagle wybucha para, która parzy, dlatego że ktoś nie poradził sobie z konserwacją systemów ciepłowniczych w Warszawie - stwierdził rzecznik rządu.

 

- Jestem głęboko przekonany, że konsekwencje, w tym konsekwencje karne, poniosą osoby, które za to odpowiadają, bo to jest narażenie zdrowia i życia osób, które w tym miejscu się znajdowały - zaznaczył Müller.

 

200 samochodów w wodzie

 

Zgłoszenie awarii ciepłowniczej na wysokości ul. Powsińskiej 67 na Mokotowie wpłynęło do straży pożarnej w środę ok. godz. 9:45. Z rury ciepłowniczej z gorącą wodą, która uległa uszkodzeniu, nastąpił wyciek, przez co wytworzyły się duże ilości pary wodnej.

 

Na miejscu utworzyła się wyrwa w ziemi i powstało rozlewisko wody o długości ok. 600 m, gdzie utknęło ok. 200 samochodów. Strażacy otrzymywali też zgłoszenia o zalanych piwnicach i garażach.

 

Wstępnie ustalono, że awarii uległa jedna z dwóch magistrali o średnicy 1100 mm dostarczająca ciepłą wodę z elektrociepłowni na Siekierkach.

prz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie