Awaria oczyszczalni "Czajka". Trzaskowski: miasto jest gotowe przejąć ścieki

Polska
Awaria oczyszczalni "Czajka". Trzaskowski: miasto jest gotowe przejąć ścieki
PAP/Tomasz Gzell
Awaria oczyszczalni "Czajka". Trzaskowski: miasto jest gotowe przejąć ścieki

- Przełączenie ścieków z rurociągu tymczasowego na kolektory nastąpi w nocy z piątku na sobotę - poinformował w czwartek prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. W związku z tym między MPWiK i Wodami Polskimi powstała grupa robocza - dodał.

Trzaskowski potwierdził na konferencji prasowej, że miasto jest gotowe, aby przejąć ścieki, które od czasu awarii układu przesyłowego, do oczyszczalni "Czajka" pompowane są bypassem skonstruowanym przez stronę rządową, w tym Wody Polskie.

 

Jak zaznaczył prezydent, stołeczne władze cały czas współpracują z Wodami.

 

CZYTAJ WIĘCEJ: CBA w stołecznym ratuszu ws. spalarni i oczyszczalni ścieków "Czajka"

 

- Przełączenie rurociągu tymczasowego na kolektory nastąpi w nocy z piątku na sobotę, czyli z 15 listopada na 16 listopada, dlatego że wtedy mamy najmniejszą objętość ścieków. W nocy dokładna, godzina zostanie dobrana - przekazał Trzaskowski.

 

Jak poinformował prezydent stolicy, powstała grupa robocza między MPWiK a Wodami Polskimi, które odpowiadają za sam proces przełączenia. "Jesteśmy gotowi, oczywiście, do pomocy w całym tym procesie" - dodał

 

Przyczyny awarii w oczyszczalni "Czajka"

 

- Pod koniec grudnia przedstawimy ostateczny raport dotyczący przyczyn awarii w "Czajcie" - zapowiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej prezydent stolicy Rafał Trzaskowski.

 

Prezydent zaznaczył jednocześnie, że eksperci z politechniki wciąż badają wszystkie próbki.

 

- Zostały zajęte próbki przez służby. W związku z tym czekamy, aż te próbki zostaną naszym ekspertom oddane do ostatecznej oceny - powiedział prezydent stolicy.

 

CZYTAJ WIĘCEJ: Kolejna awaria w oczyszczalni ścieków "Czajka". Wszczęto śledztwo ws. niegospodarności

 

Dodał też, że własne dochodzenia prowadzą w tej sprawie zarówno CBA, prokuratura, jak i Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, a pod koniec grudnia zostanie przedstawiony ostateczny raport dotyczący przyczyn awarii.

 

Rafał Trzaskowski stwierdził też, że potwierdzają się informacje o tym, że głównymi "były problemy związane przede wszystkim z wykonaniem tego kolektora, ale również pojawiały się problemy w tej fazie projektowej, zwłaszcza jeśli chodzi o dobór materiałów" - stwierdził prezydent stolicy.

 

Pod koniec sierpnia doszło do awarii dwóch kolektorów odprowadzających ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do leżącej na prawym brzegu oczyszczalni "Czajka".

 

W efekcie nieczystości były zrzucane do Wisły. W reakcji na awarię premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o budowie tymczasowego rurociągu, którym ścieki z lewobrzeżnej Warszawy są przepompowywane "Czajka"

las/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie