Awaria sieci ciepłowniczej na Sadybie w Warszawie. 200 pojazdów stało na ulicy w gorącej wodzie

Polska
Awaria sieci ciepłowniczej na Sadybie w Warszawie. 200 pojazdów stało na ulicy w gorącej wodzie
Widz Polsat News
Awaria sieci ciepłowniczej na ulicy Powsińskiej w Warszawie. Strażacy pomagają w ewakuacji

O awarii instalacji ciepłowniczej należącej do spółki Veolia powiadomił nas widz Polsat News. W wyniku uszkodzenia rury na ulicę Powsińską w Warszawie wylała się gorąca woda. Na miejscu jest straż pożarna, która podała, że jedna osoba została poparzona. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zdecydował o zorganizowaniu sztabu kryzysowego. Strażacy podali, że gorące rozlewisko miało 600 m długości.

- Otrzymaliśmy zgłoszenie o awarii ciepłowniczej na wysokości adresu Powsińska 67 ok. godz. 9:45. Uszkodzeniu uległa rura ciepłownicza z gorącą woda, z której nastąpił wyciek. W związku z tym wytworzyły się duże ilości pary wodnej - przekazał kpt. Wojciech Kapczyński z warszawskiej straży pożarnej.

 

- Pomagamy opuścić pojazdy osobom, które utknęły na miejscu zdarzenia - mówił rano kpt. Wojciech Kapczyński.

 

Odcinek drogi, na którym pracują służby, jest odgrodzony taśmami, a ruch wstrzymują strażacy i policjanci. Na południowym pasie ul. Powsińskiej na długości kilkuset metrów zalega warstwa parującego szlamu, a ze studzienek wydobywa się para.

 

Trwa pompowanie wody z komór

 

Według wstępnych ustaleń wiadomo, że awarii uległa jedna z dwóch magistrali o średnicy 1100 mm dostarczająca ciepłą wodę z elektrociepłowni na Siekierkach - przekazała spółka w komunikacie spółka Veolia Energia Warszawa S.A.

 

Na miejscu pracuje około 30 pracowników i ciężki sprzęt.

 

- Trwa pompowanie wody z komór ciepłowniczych w celu zabezpieczenia miejsca awarii. Według wstępnych ustaleń wiadomo, że awarii uległa jedna z dwóch magistrali o średnicy 1100 mm dostarczająca ciepłą wodę z elektrociepłowni na Siekierkach - przekazała spółka.

 

- Obecnie wydzielono obszar sieci, a źródła wytwarzana ciepła są gotowe do tego, aby przywrócić stałe parametry dostaw ciepła - napisała spółka w komunikacie.

 

WIDEO: Przywracane jest zasilanie w ciepło wszystkich dzielnic oprócz Ursusa (jest tam inny system zasilania) i części Mokotowa 

  

 

Gejzer wrzącej wody, dwie osoby poparzone

 

- W wyniku awarii ciepłowniczej na Mokotowie jedna osoba została poparzona - przekazała Komenda Miejska PSP m.st. Warszawy. Jest to mieszkanka osiedla, która ratowała zwierzę z zalanej piwnicy - poinformowała na portalu Facebook Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej m. st. Warszawy. Z kolei prezydent stolicy Rafał Trzaskowski podał, że poparzone są dwie osoby.

 

Woda zalała też część podziemną budynków na rogu ul. Idzikowskiego i Czerniakowskiej. Ochroniarz z budynku przy ul. Idzikowskiego 2 przekazał, że widząc płynący strumień wody zabezpieczył wejście, ale mimo to woda wdarła się do podziemi.

 

- Najwięcej gorącej wody wlało się do garażu - powiedział pracownik ochrony. Dodał, że zalane zostały samochody

 

- Widziałem moment awarii, gdy jechałem do sklepu. W górę z ziemi buchnął gejzer gorącej wody wysoki na kilka metrów - powiedział jeden z mieszkańców ul. Idzikowskiego.

 

Służby wypompowują wodę do kanału wzdłuż ul. Czerniakowskiej.

 

 

Uwięzione samochody, zalane piwnice

 

"Rozlewisko wody ma długość ok. 600 m. Na drodze w rozlewisku i gęstej mgle utknęło ok. 200 samochodów, w tym siedem autobusów. Straż pożarna udzieliła pomocy 100 osobom. Na miejscu jest 20 strażaków i 5 samochodów" - przekazała na Twitterze Mazowiecka Straż Pożarna.

 

 

Strażacy otrzymali też zgłoszenia o zalanych piwnicach i garażach.

 

Na miejscu pracuje też kilka załóg policyjnych m.in. stołeczna drogówka, której funkcjonariusze zabezpieczają skrzyżowania w pobliżu miejsca awarii. Zablokowana jest m.in. ul. Limanowskiego w kierunku Wiertniczej i Powsińska oraz odcinek ul. Idzikowskiego i Gołkowska.

 

- Jest dużo pary. Na razie nikt nie ucierpiał - powiedział asp. szt. Robert Koniuszy z mokotowskiej komendy policji.

 

Zakłócenia w dostawie ciepłej wody

 

Po godz. 12:30 spółka Veolia Energia Warszawa S.A poinformowała, że na chwilę obecną system ciepłowniczy został tak podzielony, aby elektrociepłownia Żerań i ciepłownia Kawęczyn utrzymały prace i zapewniły bezpieczne dostawy ciepła do ponad połowy mieszkańców Warszawy. - W ten sposób zmniejszyliśmy obszar zasięgu awarii i jednocześnie przystąpiliśmy do usuwania awarii przy ul. Powsińskiej - przekazała spółka.

 

Łukasz Mizerski ze spółki Veolia Energia Warszawa przekazał wcześniej, że awaria jest bardzo poważna. - Spada ciśnienie w sieci ciepłowniczej w całej Warszawie. Dotyczy to zarówno ciepłej wody wykorzystywanej do ogrzewania, jak i ciepłej wody w kranie - podał.

 

ZOBACZ: Wicepremier Gowin w rządowej limuzynie, która zderzyła się z tirem niedaleko Mławy - polsatnews.pl

 

Jak poinformowała Aleksandra Żurada, rzecznik Veolia Energia Warszawa S.A., w wyniku pęknięcia i spadku ciśnienia na terenie całej Warszawy występują zakłócenia w dostawie ciepłej wody i ogrzewania do budynków.

 

- Na razie jeszcze nie mówimy o braku dostaw ciepła. Na razie wiemy, że są zakłócenia tzn., że ciśnienie wody i temperatura mogą być niższe - powiedziała Żurada.

 

Mizerski zapowiedział, że po dokonaniu wstępnej oceny skutków awarii na stronie internetowej Veolii: https://energiadlawarszawy.pl/ zostanie zamieszczony komunikat.

 

Awaria rury w WarszawiePolsat News
Awaria sieci ciepłowniczej na Sadybie w Warszawie. Kierowcy utknęli w gorącej wodzie.

 

Ratusz powołał sztab kryzysowy

 

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zdecydował o zorganizowaniu sztabu kryzysowego w sprawie awarii ciepłowniczej sieci Veolia przy ul. Powsińskiej - poinformował w środę rzecznik stołecznego ratusza Kamil Dąbrowa.

 

 

  

 

 

Jak podał Zarząd Transportu Miejskiego, z powodu awarii mogą wystąpić utrudnienia w kursowaniu linii 131, 159, 162, 164, 180 ,185 i 187.

 

Rano w Warszawie był przymrozek, termometry pokazywały o godz. 7:00 rano 3 stopnie Celsjusza poniżej zera. Unoszące się w zimnym powietrzu kłęby pary widać z daleka, są widoczne m.in. z tarasu widokowego Pałacu Kultury i Nauki w Śródmieściu stolicy.

 

Na miejscu awarii unosiły się gęste kłęby pary wodnej, które całkowicie sparaliżowały ruch drogowy.Polsat News
Na miejscu awarii unosiły się gęste kłęby pary wodnej, które całkowicie sparaliżowały ruch drogowy.
Według straży pożarnej wskutek awarii unieruchomionych zostało 200 pojazdów.Polsat News
Według straży pożarnej wskutek awarii unieruchomionych zostało 200 pojazdów.
Kłęby pary całkowicie przesłaniały widocznośćWidz Polsat News
Kłęby pary całkowicie przesłaniały widoczność
 
Awaria rury ciepłowniczej w Warszawie.Polsat News
Awaria sieci ciepłowniczej w Warszawie.
las/ac/hlk/prz/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie