Kierowcy nie utworzyli "korytarza życia". Posypią się mandaty

Polska
Kierowcy nie utworzyli "korytarza życia". Posypią się mandaty
Facebook/ OSP KSRG Lutol Suchy
Kierowcy nie przepuścili wozu strażackiego jadącego na sygnale do akcji ratunkowej

Strażacy z OSP Lutol Suchy (woj. lubuskie) opublikowali w sieci nagranie, na którym widać, jak kierowcy poruszający się autostradą A2 nie utworzyli wymaganego przepisami przejazdu dla służb ratunkowych.

Na nagraniu widać, jak kierowcy stoją na drodze wozu strażackiego zmierzającego na miejsce wypadku. Pomimo, że służby użyły sygnalizacji świetlnej i dźwiękowej, pojazd musiał przeciskać się pomiędzy innymi samochodami. Kierowcy zjechali na różne strony drogi w sposób chaotyczny i niezgodny z nowymi zasadami kodeksu drogowego.

 

Zdarzenie miało miejsce dzień po wejściu w życie nowych przepisów, które nakładają na kierowców obowiązek jazdy "na suwak" i tworzenia "korytarzy życia" w sytuacji zatoru drogowego oraz wymuszonego znacznego ograniczenia prędkości na drodze wielopasmowej.

 

Policja zapowiedziała przeanalizowanie nagrania. Kierowcy mogą zostać pociągnięci do odpowiedzialności za złamanie przepisów. Za utrudnianie przejazdu służbom ratunkowym jadącym na sygnale grozi mandat w wysokości do 500 zł.

 

Nagranie OSP Lutol Suchy można znaleźć tutaj. Ma już ponad 100 000 wyświetleń.

 

ZOBACZ: Olsztyn: kierowcy utworzyli wzorowy korytarz życia [WIDEO]

 

Korytarz życia: jedni na lewo, drudzy na prawo

 

Do niedawna przepisy nie precyzowały dokładnie sposobu przepuszczania pojazdów uprzywilejowanych pomiędzy pojazdami, które stanęły w korku.

 

Według nowych zasad, kierowcy poruszający się skrajnym lewym pasem drogi wielopasmowej mają obowiązek zjechać na lewo, a pozostali powinni przesunąć pojazdy na prawo. Ilustruje to instrukcja przygotowana przez resort infrastruktury.

 

Instrukcja poprawnego formowania

 

Prawidłowo utworzony korytarz życia znacznie zwiększa szanse na uratowanie ofiar wypadku. W sytuacji zagrożenia życia czas dojazdu służb na miejsce zajścia ma kluczowe znaczenie dla powodzenia akcji ratunkowej.

 

 

bia/ml/ Polsat News

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze