"USA i Rosja chcą nowej umowy nuklearnej"

Świat
"USA i Rosja chcą nowej umowy nuklearnej"
PAP/EPA/NIDS/NATO HANDOUT
Prezydent Trump bierze udział w szczycie NATO w Londynie.

Prezydent Donald Trump, który bierze udział w szczycie NATO w Londynie, powiedział, że USA i Rosja chcą nowej umowy ws. broni nuklearnej. Dodał, że Ameryka może się dogadać z Moskwą, a on sądzi, że prezydent Francji Emmanuel Macron zgadza się jego opinią.

- Szczerze mówiąc, ta cała sytuacja z (bronią) nuklearną nie jest dobrą sytuacją - powiedział Trump we wtorek przed rozpoczęciem szczytu.

 

- Zakończyliśmy tę umowę, ponieważ druga strona nie stosowała się do niej. Ale oni chcą traktatu i my również, więc myślę, że byłaby to wspaniała rzecz. Sądzę, że jest to jedna z najważniejszych rzeczy, których możemy dokonać - oznajmił prezydent.

 

ZOBACZ: Ważna deklaracja szefa NATO. "Jak nastąpi atak Rosji na Polskę, odpowie całe NATO"

 

Powiedział też, że Chiny są zainteresowane włączeniem się do rozmów na temat porozumienia nuklearnego. - Są bardzo podekscytowani zaangażowaniem się. Pewne dobre rzeczy mogą się w związku z tym wydarzyć - dodał Trump.

 

Zakazane pociski

 

2 sierpnia Stany Zjednoczone oficjalnie wycofały się z traktatu INF o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu i oskarżyły Rosję o to, że nie stosuje się do tego porozumienia.

 

USA zarzucają Moskwie rozmieszczanie zakazanych przez INF pocisków 9M729 (w terminologii zachodniej SSC-8) i zażądały od niej zniszczenia lub zmodyfikowania tych pocisków.

 

ZOBACZ: Turcja blokuje plan obrony Polski. Erdogan spotka się z Dudą

 

Układ INF o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu podpisali przywódcy USA i ówczesnego ZSRR, Ronald Reagan i Michaił Gorbaczow, w 1987 roku w Waszyngtonie. Przewidywał on likwidację arsenałów tej broni, a także zabraniał jej produkowania, przechowywania i stosowania. Układem objęte były pociski o zasięgu od 500 do 5500 km.

prz/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze