Ważna deklaracja szefa NATO. "Jak nastąpi atak Rosji na Polskę, odpowie całe NATO"

Świat
Ważna deklaracja szefa NATO. "Jak nastąpi atak Rosji na Polskę, odpowie całe NATO"
PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ
- Próba zastąpienia NATO nie ma sensu - powiedział Jens Stoltenberg, komentując ewentualną "silniejszą pozycją obronną" Unii Europejskiej

- NATO wysyła Rosji bardzo silny sygnał: jak nastąpi atak na Polskę czy kraje bałtyckie, to odpowie cały Sojusz. W ten sposób zapobiegamy atakom - powiedział we wtorek Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO. Dodał, że w "zmieniającym się porządku światowych sił bardzo rośnie pozycja Chin", przez co "musimy być przygotowani na niewiadomą".

Władze 29 krajów należących do NATO, w tym prezydent Polski Andrzej Duda, przyjechały do Wielkiej Brytanii na rozpoczynający się we wtorek szczyt Sojuszu, zorganizowany w 70. rocznicę jego powstania.

 

Wydarzenia poprzedzające szczyt, takie jak interwencja Turcji w północno-wschodniej Syrii czy chłodno przyjęte słowa prezydenta Francji Emmanuela Macrona o "śmierci mózgu" NATO uwypukliły widoczne już wcześniej podziały w organizacji.

 

ZOBACZ: Turcja blokuje plan obrony Polski. Erdogan spotka się z Dudą

 

Szef NATO: zmieniamy nasz potencjał reagowania

 

Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO, stwierdził w rozmowie z dziennikarzami, że "Sojusz nie ma żadnej listy wrogów".

 

- Bo nie widzimy żadnego rychłego zagrożenia dla któregokolwiek z naszych sojuszników. Widzimy natomiast coraz bardziej niepewne i nieprzewidywalne środowisko bezpieczeństwa. Dlatego też zmieniamy nasz potencjał reagowania, choćby na zagrożenia cybernetyczne czy w kosmosie - mówił. 

 

Dodał, że NATO "oczywiście widzi nowy rodzaj terroryzmu, czyli Państwo Islamskie, mocniejsze i bardziej brutalne niż organizacje terrorystyczne w przeszłości".

 

"Nie definiujemy Rosji jako wroga"

 

- Widzimy (też) bardziej stanowczą Rosję, mocno inwestującą w nowoczesny sprzęt wojskowy, w tym broń nuklearną, łamiąc tym samym międzynarodowe traktaty. Widzimy zagrożenie cybernetyczne. I zmieniający się porządek światowych sił, gdzie bardzo rośnie pozycja Chin. Musimy być przygotowani na niewiadomą – stwierdził Stoltenberg. 

 

ZOBACZ: Turcy wzięli Polskę i kraje Bałtyckie "jako zakładnika i blokują plany wojskowe NATO"

 

Zaprzeczył jednak, że Rosja jest wrogiem NATO. - Nie definiujemy Rosji w ten sposób (...) Po prostu odpowiadamy wtedy, gdy jest taka potrzeba. Musimy mieć pewność, że to, co widzieliśmy na Ukrainie, czyli zbrojna inwazja Rosji na jej sąsiada, nie ma możliwości powtórzenia się wobec członka Sojuszu - mówił. 

 

Stoltenberg o "mocnym sygnale" dla Rosji

 

Jego zdaniem, "poprzez obecność sił NATO w Polsce i krajach bałtyckich wysyłamy Rosji bardzo silny sygnał: jak nastąpi atak na Polskę czy kraje bałtyckie, to odpowie cały Sojusz". - W ten sposób zapobiegamy atakom - powiedział Stoltenberg.

 

Dodał, że nie sprzeciwia się silniejszej pozycji obronnej w Unii Europejskiej. - Ale próba zastąpienia NATO nie ma sensu - mówił.

wka/ml/ polsatnews.pl, Reuters, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie