Putin: rozszerzenie NATO stanowi zagrożenie dla Rosji

Świat
Putin: rozszerzenie NATO stanowi zagrożenie dla Rosji
PAP/EPA/MICHAEL KLIMENTYEV / SPUTNIK /KREMLIN POOL
Władimir Putin stwierdził, że rozszerzenie NATO to zagrożenie dla Rosji.

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział we wtorek, komentując szczyt NATO w Londynie, że rozszerzenie Sojuszu Północnoatlantyckiego i przybliżanie infrastruktury wojskowej NATO do granic Rosji jest jednym z potencjalnych zagrożeń dla bezpieczeństwa jego kraju.

Putin mówił o tym na posiedzeniu w Soczi dotyczącym rozwoju marynarki wojennej Rosji. Zwrócił uwagę na początku spotkania, że "właśnie w tych dniach" w Londynie odbywa się jubileuszowy szczyt NATO poświęcony 70. rocznicy powstania Sojuszu.

 

- Powinniśmy dziś wychodzić z założenia, że rozszerzenie NATO, rozwój jego infrastruktury wojskowej w pobliżu granic Rosji jest jednym z potencjalnych zagrożeń dla bezpieczeństwa naszego kraju - podkreślił. O członkostwo w NATO starają się m.in. Ukraina i Gruzja.

 

"NATO się rozwija"

 

Rosyjski prezydent zaznaczył, że NATO powstało w celu przeciwdziałania ZSRS, a teraz - jak zauważył - "nie ma Związku Sowieckiego". - Nie ma również Układu Warszawskiego, czyli sojuszu wojskowego, który został powołany w odpowiedzi na stworzenie NATO. Jednak NATO nie tylko istnieje, ale i się rozwija - powiedział Putin.

 

Podkreślił, że przed 70 laty członkami NATO było 12 państw, a teraz jest to "już 29" i że łączne wydatki wojskowe państw członkowskich stanowią "ponad 70 proc. wydatków wojskowych na świecie".

 

Putin dodał, że stereotypy z minionej epoki nie mogą być dobrym narzędziem w poszukiwaniu i podejmowaniu skutecznych decyzji.

prz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie