"Bomba cyklonowa" zaatakowała USA. Amerykanom trudno dotrzeć na Święto Dziękczynienia

Świat
"Bomba cyklonowa" zaatakowała USA. Amerykanom trudno dotrzeć na Święto Dziękczynienia
AP
Na drogi ruszyło 55 milionów Amerykanów

Dwa fronty atmosferyczne, niosące intensywne opady śniegu, zaatakowały w środę USA. Dla milionów Amerykanów oznacza to komplikacje w podróżach do bliskich w celu wspólnego spędzenia jednego z najważniejszych w tym kraju świąt - Dnia Dziękczynienia. Na drogach utknęły dziesiątki tysięcy pojazdów, odwołano lub opóźniono setki lotów.

Głęboki śnieżny niż nazywany "bombą cyklonową" zaatakował stany Północnego Zachodu; w wielu rejonach spadło ponad 1,2 metra śniegu paraliżując ruch drogowy, w tym na międzystanowej autostradzie nr 5.

 

- Przez ostatnie cztery godziny, nie jechaliśmy a właściwie ślizgaliśmy się po drodze - powiedziała Lisa Chadwick, która jadąc z San Francisco na północ, zatrzymała się w miejscowości Bend, w stanie Oregon.

 

WIDEO: Atak zimy w USA

  

 

Załamanie pogody w czasie intensywnych wyjazdów

 

Środkowy Zachód również bardzo ucierpiał od burzy śnieżnej, która wcześniej atakowała Denver, w stanie Kolorado. Na lotniskach w Minneapolis i Chicago odwołano, lub opóźniono, kilkaset lotów.

 

ZOBACZ: Kilkadziesiąt ofiar, ranni, zaginieni i straty liczone w miliardach dolarów. Bilans huraganu Dorian

 

Śnieżyce zaatakowały w dniach największego natężenia podróży samochodowych i lotniczych w całym roku. Według Amerykańskiego Stowarzyszenia Automobilowego (AAA) rekordowa liczba 55 milionów Amerykanów udała się w podróż na odległość co najmniej 50 mil (80 km).

 

Według prognoz śnieżyce, którym towarzyszą porywiste wiatry, będą przesuwać się nad północnymi rejonami stanów Michigan i Nowy Jork w kierunku stanu Maine.

 

Łatwo spóźnić się na samolot

 

Z kolei położone bardziej na południe rejony Zachodniego Wybrzeża, od Los Angeles do San Diego, nękane są przez tzw. błyskawiczne powodzie. Na większości dróg utworzyły się olbrzymie korki. Międzynarodowy port lotniczy w Los Angeles uprzedził pasażerów aby przybywali na trzy godziny przed planowaną godziną lotu. W środę lotnisko spodziewa się 238 tys. pasażerów.

 

ZOBACZ: Kilkaset osób uwięzionych w centrum handlowym, paraliż na drogach. Potężne ulewy w Anglii

 

Dzień Dziękczynienia, obchodzony w listopadzie, w czwarty czwartek miesiąca, upamiętnia ucztę w 1621 r. pierwszych kolonistów i Indian z plemienia Wampanoag, podczas której dziękowano Opatrzności za udane zbiory i dar zdrowia. W tym dniu tradycyjnym daniem jest indyk nadziewany najczęściej żurawinami.

 

Podobne święto w sąsiedniej Kanadzie obchodzone jest wcześniej - w drugi poniedziałek października.

wka/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie