Kilkaset osób uwięzionych w centrum handlowym, paraliż na drogach. Potężne ulewy w Anglii

Świat
Kilkaset osób uwięzionych w centrum handlowym, paraliż na drogach. Potężne ulewy w Anglii
pIXABAY/Hans
nieprzejezdnych jest wiele dróg oraz linii kolejowych

Potężne deszcze nawiedziły w czwartek popołudniu i wieczorem północną Anglię, paraliżując ruch drogowy i kolejowy. Najgorsza sytuacja jest w Sheffield, gdzie zalane są ulice. Kilkaset osób było tam uwięzionych przez kilka godzin w jednym z centrów handlowych.

W czwartek krótko przed godz. 23 miejscowego czasu (godz. 22 w Polsce) w całej Anglii obowiązywało 98 ostrzeżeń powodziowych - oznaczających, że spodziewane są podtopienia i 117 alertów powodziowych - oznaczających, że podtopienia są możliwe. Najwięcej w hrabstwie South Yorkshire, którego głównym miastem jest właśnie Sheffield.

 

Uwięzieni w galerii handlowej

 

- Służby ratunkowe pracują w pełnych składach, monitorujemy sytuację najlepiej jak potrafimy, ale jesteśmy zalewani. Wszyscy są na pokładzie, wszyscy zostali zmobilizowani, straż pożarna i służby miejskie pracują na pełnych obrotach - powiedział cytowany przez stację BBC radny z Sheffield Mark Jones.

 

ZOBACZ TEŻ: Powodzie na południu Francji. Wstrzymano kursowanie pociągów

 

W Sheffield najgorsza sytuacja była w centrum handlowym Meadowhall, gdzie miał się odbyć przedświąteczny koncert. Został on odwołany w ostatniej chwili, ale i tak w centrum handlowym znajdowało się kilkaset osób, którym policja zaleciła, by nie opuszczały budynku, gdyż teren wokół niego był zupełnie zalany. Dopiero po kilku godzinach policja rozpoczęła ewakuowanie uwięzionych ludzi z budynku.

 

W pobliskim Mansfield, w hrabstwie Nottinghamshire, ewakuowano po południu mieszkańców 35 domów, którym zagrażała fala błota wywołana przez ulewne deszcze. Z kolei w kilku innych miejscowościach władze zaleciły mieszkańcom, by nie opuszczali domów, o ile nie jest to absolutnie niezbędne.

 

Nieprzejezdne drogi

 

W South Yorkshire oraz sąsiednich hrabstwach regionu East Midlands nieprzejezdnych jest wiele dróg oraz linii kolejowych. Przewoźnik kolejowy Northern wydał pasażerom zalecenie, aby zrezygnowali z podróży na trzech trasach.

 

ZOBACZ TEŻ: Huragan Amelie pozbawił we Francji prądu 140 tys. domów. Jedna osoba zaginęła

 

Lokalne władze spodziewają się, iż ich skutki będą odczuwalne jeszcze podczas porannych godzin szczytu w piątek.

pgo/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze