Kilkadziesiąt ofiar, ranni, zaginieni i straty liczone w miliardach dolarów. Bilans huraganu Dorian

Świat
Kilkadziesiąt ofiar, ranni, zaginieni i straty liczone w miliardach dolarów. Bilans huraganu Dorian
Zdjęcie ilustracyjne/Pixabay/WikiImages
Prawie 30 tys. osób straciło domy albo miejsca pracy

Huragan Dorian, który spustoszył na początku września wyspy Bahama wyrządził szkody w wysokości 3,4 mld dolarów, czyli równe 1/4 PKB tego wyspiarskiego państwa - głosi opublikowany w piątek raport Międzyamerykańskiego Banku Rozwoju (Inter-American Development Bank). Liczba potwierdzonych ofiar śmiertelnych żywiołu wynosi 67, ale los 282 osób pozostaje nadal niewyjaśniony.

Prawie 29500 osób straciło domy albo miejsca pracy lub musiało czasowo opuścić miejsce zamieszkania. Wiele osób nie otrzymało dotychczas żadnej pomocy i nadal mieszka w namiotach, często bez dostępu do wody i elektryczności.

 

Raport głosi, że odbudowa zniszczeń będzie wymagała wielkich inwestycji i potrwa wiele lat.

 

ZOBACZ TEŻ: Po przejściu huraganu Dorian ok. 2,5 tys. osób zaginionych

 

Największe zniszczenia wystąpiły na wyspach Grand Abaco (prawie 90 proc.) i Grand Bahama. Straty na tej pierwszej wyspie oszacowano na 2,5 mld dolarów. Zniszczonych zostało ok. 9 tys. domów i 7 szkół.

 

Straty w produkcji dóbr i usług oceniono na 717 mln dolarów, a koszty likwidacji zanieczyszczenia morza ropą i fragmentami zniszczonych konstrukcji na 221 mln dolarów.1

 

Dorian, który był huraganem 5 najwyższej kategorii, najsilniejszym na Atlantyku, jaki kiedykolwiek dotarł do lądu, wzniecił fale dochodzące do prawie 8 metrów.

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie