Prawybory w Konfederacji. Głosować może każdy Polak, jeśli wpłaci co najmniej 30 zł

Polska
Prawybory w Konfederacji. Głosować może każdy Polak, jeśli wpłaci co najmniej 30 zł
Zdj. ilustracyjne, fot. Polsat News
Kandydat Konfederacji na prezydenta zostanie wybrany podczas zjazdów wojewódzkich. Na zdjęciu politycy tej partii: Grzegorz Braun (z lewej) i Robert Winnicki

- Kilka tysięcy osób już chce zagłosować w prawyborach na kandydata na prezydenta Konfederacji Wolność i Niepodległość - poinformował przewodniczący Centralnej Komisji Prawyborczej Witold Tumanowicz. Zapewnił, że "nikomu nie będzie odbierane prawo do głosowania". Pierwsze zjazdy w tym celu odbędą się 7 grudnia w Białymstoku i w Olsztynie.

W ostatnich wyborach parlamentarnych Konfederacja Wolność i Niepodległość zdobyła poparcie ponad 1 mln 256 tys. wyborców, którzy zdaniem liderów partii oczekują wyłonienia jednego kandydata ideowej prawicy w wyborach prezydenckich.

 

Dlatego władze Konfederacji postanowiły przeprowadzić otwarte prawybory, a do startu w nich zaprosiły 20 osób, także spoza grona polityków partii. Ostatecznie wystartuje 9 osób: Janusz Korwin-Mikke, Grzegorz Braun, Krzysztof Bosak, Jacek Wilk, Konrad Berkowicz, Artur Dziambor, Paweł Skutecki, Krzysztof Tołwiński i Magdalena Ziętek-Wielomska.

 

Rejestracja przez internet, wymagana wpłata

 

Prawybory będą organizowane w systemie elektorskim. W grudniu i styczniu odbędzie się szesnaście konwencji wojewódzkich, na których wyborcy będą mogli poprzeć wybranego przez siebie kandydata.

 

ZOBACZ: "Lewica używa nieszczęśników dotkniętych zaburzeniami seksualności do uderzania w Kościół". Sośnierz w "Punkcie Widzenia"

 

Głosować będzie mógł każdy dorosły Polak mieszkający w Polsce, który zarejestruje się poprzez formularz internetowy oraz wpłaci co najmniej 30 zł darowizny na rzecz partii Konfederacja Wolność i Niepodległość, nie później niż trzy dni przed danym Zjazdem Prawyborczym.

 

Tumanowicz zapewnił, że komisja prawyborcza nie będzie weryfikowała czy wśród chętnych do głosowania są również przeciwnicy Konfederacji. - Nikomu nie będzie odbierane prawo do głosowania - stwierdził. 

 

Dodał, że do tej pory zainteresowanie głosowaniem wyraziło kilka tysięcy osób z całego kraju, a prawie tysiąc z nich dokonało już wpłat. Tumanowicz spodziewa się, że większość wyborców dopełni formalności "na ostatnią chwilę".

 

Terminy wojewódzkich zjazdów Konfederacji

 

Zgodnie z regulaminem, "każdy wyborca może głosować tylko na jednym Zjeździe Wyborczym, wskazanym w formularzu rejestracyjnym".

 

"Każdemu wyborcy przysługuje tylko jeden głos. Na Zjeździe Wyborczym głosuje się osobiście po okazaniu dowodu tożsamości i weryfikacji posiadanego czynnego prawa wyborczego. Niedopuszczalne jest głosowanie przez pełnomocnika lub korespondencyjnie. Głosowanie na zjeździe wyborczym jest tajne poprzez zaznaczenie znaku "X" na karcie wyborczej w kratce obok wybranego kandydata i umieszczenie karty w urnie wyborczej" - napisano w regulaminie.

 

Po pierwszych zjazdach w województwach podlaskim i warmińsko-mazurskim (7.12), kolejne są zaplanowane w woj. pomorskim i kujawsko-pomorskim (8.12), świętokrzyskim i mazowieckim (14.12), lubelskim i podkarpackim (15.12), małopolskim i śląskim (4.01), opolskim i dolnośląskim (5.01), łódzkim i wielkopolskim (11.01) oraz lubuskim i zachodniopomorskim (12.01).

 

ZOBACZ: "Globalne ocieplenie to same korzyści". Korwin-Mikke o zmianie klimatu

 

Ogłoszenie zwycięzcy prawyborów w połowie stycznia

 

Tumanowicz przekazał, że każdy z kandydatów będzie miał czas na zaprezentowanie "wizji swojej prezydentury", a cały kalendarz prawyborów jest zorganizowany w taki sposób, aby każdy z nich miał "fizyczną możliwość pojawienia się na każdym zjeździe".

 

Po każdym ze zjazdów, kandydat otrzyma proporcjonalną do poparcia liczbę mandatów elektorskich, które będzie mógł obsadzić wybranymi przez siebie przedstawicielami.

 

18 stycznia w Warszawie odbędzie się zjazd elektorski, na którym zostanie wyłoniony zwycięzca prawyborów.

wka/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie