Premier nie zapoznał się z raportem CBA dot. Banasia. "Zrobi to w tym tygodniu"

Polska
Premier nie zapoznał się z raportem CBA dot. Banasia. "Zrobi to w tym tygodniu"
PAP/Piotr Polak
Premier przeczyta raport jeszcze w tym tygodniu

Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował w środę że Mateusz Morawiecki nie zapoznał się jeszcze z raportem CBA na temat Banasia. - Pan premier zrobi to w tym tygodniu - powiedział w rozmowie z reporterem Polsat News. Z kolei posłowie Koalicji Obywatelskiej domagają się, by szef rządu ujawnił raport CBA.

- Raport CBA został przygotowany dopiero kilka dni temu. Pamiętajmy, że jest to suma tych działań, które podejmowało CBA oraz wyjaśnień prezesa Najwyższej Izby Kontroli. Pan premier zapozna się z raportem w tym tygodniu - poinformował Polsat News rzecznik rządu Piotr Müller.

 

Rzecznik przypomniał, że premier, poza zapoznaniem się z raportem, "nie może podejmować żadnych innych działań". - Prezesa NIK powołuje Sejm, a jego odwołanie nie jest możliwe bez konkretnych zarzutów i potwierdzeniem ich na drodze sądowej - dodał Müller.

 

Szef rządu mówił w sobotę dziennikarzowi RMF FM, że planuje zapoznać się raportem w weekend (23-24 listopada).

 

"Banaś ma pełne poparcie PiS"

 

Sejmowa komisja do spraw kontroli państwowej zaopiniuje w środę dla marszałka Sejmu wnioski prezesa NIK o powołanie dwóch wiceprezesów izby. Kandydatami na te stanowiska są posłowie PiS: Marek Opioła i Tadeusz Dziuba. Na posiedzeniu komisji pojawił się sam Marian Banaś. Posłowie opozycji mają go pytać o jego działalność biznesową, kamienice i oświadczenia majątkowe.


ZOBACZ: Marian Banaś w Sejmie. Czekają go pytania posłów opozycji

 

Posłowie klubu Koalicji Obywatelskiej jeszcze przed posiedzeniem komisji powiedzieli, że planują pytać prezesa NIK o wątpliwości dotyczące jego majątku. - Tak, będziemy pytać pana prezesa Banasia na komisji, mam nadzieję, że będzie możliwość, żeby odpowiedział - powiedział Robert Kropiwnicki na konferencji w Sejmie.

 

Zbigniew Konwiński zapowiedział, że posłowie KO będą głosować przeciwko rekomendacji Dziuby i Opioły na wiceprezesów NIK. Według niego, rekomendacje te świadczą o tym, że Marian Banaś ma "pełne poparcie PiS" i najważniejszych osób w państwie, które wywodzą się z tego środowiska. - Ma swoistą ochronę pana premiera - ocenił poseł KO.

 

"Wydaje mi się, że ma haki na premiera"

 

Konwiński zwrócił się też z apelem do szefa rządu, by ujawnił raport CBA na temat majątku prezesa NIK. - Wiemy już co się działo w Ministerstwie Finansów, kiedy kierował nim pan Marian Banaś, wiemy jak pod jego okiem działała mafia VAT-owska w Ministerstwie Finansów. Chcielibyśmy, żeby opinia publiczna poznała również cały raport Centralnego Biura Antykorupcyjnego w sprawie oświadczeń majątkowych pana Mariana Banasia - powiedział poseł KO.

 

ZOBACZ: Kamienica Mariana Banasia. Resort finansów zawiadomił prokuraturę

 

Kropiwnicki podkreślił, że raport CBA opinii publicznej "się po prostu należy". - Ten raport powinien ujrzeć światło dzienne po to, żeby Polacy wiedzieli kto sprawuje najważniejszy urząd kontrolny w państwie - czy ta osoba ma powiązanie ze światem przestępczym, czy przestępcy mogą dzwonić do Mariana w każdej chwili - powiedział poseł.

 

- Wydaje się, że to Marian Banaś rządzi teraz PiS-em i rządem - zaznaczył. - (Wydaje się), że to Marian Banaś ma ileś haków na premiera, ponieważ pewnie jako szef Krajowej Administracji Skarbowej zabezpieczył wszystkie informacje na temat kont premiera, jego małżonki i całego majątku bliskich premiera - ironizował Kropiwnicki. Jak dodał, kwestia ujawnienia raportu CBA to "test uczciwości dla premiera". - Panie premierze, karty na stół, proszę się nie obawiać, tylko prawda was wyzwoli - zaapelował poseł KO.

bas/ml/ Polsat News, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie