Poważna awaria na kolei. Pociągi między Poznaniem a Wrocławiem opóźnione do 90 minut

Polska
Poważna awaria na kolei. Pociągi między Poznaniem a Wrocławiem opóźnione do 90 minut
Polsat News
Ruch pociągów w woj. wielkopolskim jest znacznie utrudniony. Składy nie mogą wjechać na stację Poznań Główny. Zdezorientowani pasażerowie szukają stacji, na które zastępczo skierowano ich składy

Wznowiono ruch pociągów pomiędzy Poznaniem a Wrocławiem. Ok. godz. 12 z powodu braku napięcia w sieci trakcyjnej wyłączono z ruchu fragment trasy na odcinku pomiędzy Starym Bojanowem i Lipnem (woj. wielkopolskie). Awarię usunięto ok. godz. 15. Wcześniej, z powodu usterki systemu sterowania ruchem kolejowym, pociągi od wczesnych godzin rannych nie zatrzymywały się na stacji Poznań Główny.

Radosław Śledziński z zespołu prasowego PKP PLK poinformował że przyczyną awarii był konar drzewa, który uszkodził sieć trakcyjną.

 

Po zlokalizowaniu i usunięciu usterki we wtorek ok. godz. 15. przywrócono normalne kursowanie pociągów na trasie pomiędzy Poznaniem a Wrocławiem. Według Śledzińskiego opóźnienia pociągów spowodowane awarią liczą od 60 do 90 minut.

 

Pociągi omijały Poznań Główny

 

Wcześniej informowano o usterce systemu sterowania ruchem kolejowym, która wystąpiła po godzinie 2 w nocy. Pociągi regionalne kończyły bieg na stacjach Poznań Starołęka, Poznań Wschód, Poznań Górczyn, Kiekrz oraz Luboń k/Poznania, a wybrane pociągi PKP Intercity kierowano zmienioną drogą przez Poznań Franowo.

 

Dopiero od godz. 9 ruch pociągów ponownie odbywa się przez Poznań Główny. Składy wracają na swoje stałe trasy.

 

ZOBACZ: Te pociągi niemal zawsze się spóźniają. "Malczewski", "Uznam", "Artus". Zobacz rekordową listę

 

Ruch pociągów koordynuje specjalny zespół

 

- Nad koordynacją ruchu pracował specjalny zespół zarządzania złożony z przedstawicieli przewoźników i zarządcy infrastruktury - powiedział Polsat News rzecznik PKP PLK Mirosław Siemieniec.

 

Opóźnienia pociągów sięgały nawet 240 minut - taki wynik zanotował pociąg z Warszawy do Świnoujścia.

 

Jaśkowiak: stan torowisk kolejowych pozostawia wiele do życzenia

 

- Jest to oczywiście niefortunny czas, gdy wielu mieszkańców województwa dojeżdża do pracy. Poznański dworzec jest drugi w zakresie przepustowości po Warszawie - mówił w programie "Graffiti" prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

 

Dodał, że stan torowisk kolejowych "pozostawia wiele do życzenia". - Sporo robimy także w zakresie remontu torowisk tramwajowych, ale gdy objąłem urząd to wykolejeń tramwajów też było całkiem dużo - zapewnił.

 

Niedawne utrudnienia w Małopolsce i Wielkopolsce

 

Do awarii na ważnym dworcu doszło również 12 listopada. Wówczas na stacji Kraków Główny przez kilka godzin nie było zasilania. Część składów miała dwugodzinne opóźnienia.

 

ZOBACZ: Opóźnienia pociągów w Krakowie. Dworzec bez zasilania (artykuł z listopada)

 

Natomiast pod koniec października utrudnienia po zerwaniu się trakcji napotkali pasażerowie na trasie między Poznaniem a Wrocławiem. Sytuacja wróciła do normy po ponad dobie. 

 

ZOBACZ: Opóźnienia pociągów potrwają do poniedziałku. Zerwana trakcja na trasie Wrocław-Poznań (artykuł z października)

wka/pgo/ PAP, Polsat News, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie