"Popcornowe płuca". Co grozi palaczom e-papierosów

Technologie
"Popcornowe płuca". Co grozi palaczom e-papierosów
Zdjęcie ilustracyjne/Pexels/Gerritt Tisdale/
Nagła ostra niewydolność oddechowa może wystąpić nawet po zapaleniu jednego papierosa - przestrzegają lekarze

Skurcz oskrzeli, duszności i kaszel - to objawy zatrucia płynem do e-papierosów. - Nagła ostra niewydolność oddechowa może wystąpić nawet po zapaleniu jednego papierosa - mówił Polsat News lek. med. Michał Sutkowski. Główny Inspektor Sanitarny ocenia, że ryzyko wiążące się z używaniem elektronicznych papierosów jest ogromne. W Polsce odnotowano już dwa przypadki zgonów z ich powodu.

- Producenci mówili, że e-papierosy miały być bezpiecznie, ale lekarze nigdy tak nie twierdzili. Mówi się o tzw. popcornowych płucach, rodzaju zapalenia takiego, jak przewlekła obturacyjna choroba płuc. Dochodzi do skurczu oskrzeli, nadmiaru wydzieliny oskrzelowej, duszności, kaszlu, sinicy, ostrego serca płucnego. To może się skończyć zgonem - powiedział lek. med. Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych.

 

"Popcornowe płuca", czyli zarostowe zapalenie oskrzelików, to choroba dróg oddechowych położonych pomiędzy oskrzelami a pęcherzykami płucnymi.

 

WIDEO: "To może się skończyć zgonem" - mówi o paleniu e-papierosów lek. med. Michał Sutkowski

  

ZOBACZ: Zmiany w akcyzie. Sejmowa komisja chce, by objęły także płyn do e-papierosów

 

Uniemożliwienie przepływu powietrza

 

Jak wskazano w miesięczniku "Medycyna Praktyczna" choroba polega na przewlekłym zapaleniu ściany oskrzelika ze znacznym jej pogrubieniem, tworzeniem się w ich wnętrzu guzków zapalnych, a w konsekwencji znacznym zwężeniu lub nawet całkowitym zamknięciu światła oskrzelika, co utrudnia lub uniemożliwia przepływ powietrza w drogach oddechowych i prowadzi do duszności.

 

Często choroba jest konsekwencją dostania się do dróg oddechowych substancji toksycznych, np. wdychanie diacetylu - substancji obecnej w płynach do e-papierosów. 

 

ZOBACZ: Minister rozwoju: Polska jednym z krajów UE o najniższych akcyzach na papierosy i alkohol

 

"Skutki nowotworowe"

 

Ekspert zaznaczył, że poza wymienionymi skutkami nagłymi pozostają także skutki odległe, jak rozwój POChP, czyli przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, która zajmuje 4. miejsce wśród przyczyn zgonów. - Przy POChP niszczy się serce, a wszystko na to wskazuje, że możemy mieć do czynienia także ze skutkami nowotworowymi - dodał Michał Sutkowski. 

 

- Ryzyko zdrowotne wynikające ze stosowania e-papierosów jest ogromne. Istnieją przypadki zatruć płynem do e-papierosów u dzieci i dorosłych. Nie ma substancji, która nie miałaby charakteru toksycznego - mówił w poniedziałek Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas. Jak dodał, w USA odnotowano 47 przypadków zgonów spowodowanych stosowaniem e-papierosów.

 

Z badania Kantar dla GIS wynika, że codziennie tytoń pali 21 proc. Polek i Polaków (24 proc. mężczyzn i 18 proc. kobiet). Liczba palaczy w ostatnich latach systematycznie spada - w roku 2017 paliło 24 proc. Polaków, a w 2011 - 31 proc. Z kolei do używania e-papierosów przyznaje się 1 proc. Polek i Polaków, a 4 proc. przyznaje, że używała ich przynajmniej raz.

 

ZOBACZ: Papierosy za 400 tys. zł w skrytkach w dachu naczepy-chłodni

 

Przekonanie o mniejszej szkodliwości e-papierosów

 

Osoby używające e-papierosów wskazywały, że decydują się na to m.in. ze względu na modę (34 proc. mężczyzn i 17 proc. kobiet), z powodu przekonania o ich mniejszej szkodliwości od tradycyjnych papierosów (18 proc. mężczyzn i 15 proc. kobiet), z powodów finansowych (14 proc. mężczyzn i 15 proc. kobiet) oraz z chęci rzucenia palenia tradycyjnych papierosów (13 proc. mężczyzn i 14 proc. kobiet).

 

58 proc. badanych uważa, że e-papierosy wywołują poważne choroby, 14 proc. nie zgadza się z tą opinią. Zdania na ten temat nie ma 28 proc. badanych. 

msl/grz/ Polsat News, PAP, mp.pl, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie