Papierosy za 400 tys. zł w skrytkach w dachu naczepy-chłodni

Polska
Papierosy za 400 tys. zł w skrytkach w dachu naczepy-chłodni
Max Pixel/CC0 Public Domain

W przerobionym dachu naczepy ciężarówki przemytnicy ukryli 29 tys. paczek papierosów. Kontrabandę o wartości rynkowej 400 tys. zł udaremnili funkcjonariusze KAS z polsko-białoruskiego przejścia granicznego w Bobrownikach (Podlaskie). Za próbę przemytu odpowie 30-letni polski kierowca.

Białoruskie papierosy różnych marek ukryto w dachu naczepy (typu chłodnia) polskiej ciężarówki.

 

- Podczas szczegółowego sprawdzenia - z pozoru pustej naczepy, poprzedzonego prześwietleniem za pomocą skanera rtg okazało się, że w przerobionym dachu chłodni znajduje się przemyt - poinformował w piątek asp. Maciej Czarnecki z zespołu prasowego Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku.

 

Łącznie było to 29 tys. paczek. Wartość rynkowa przemytu została oszacowana na 400 tys. zł. Kilka dni temu funkcjonariusze podlaskiej KAS przemyt w dachu samochodu (chodziło o busa) udaremnili na sąsiednim przejściu granicznym w Kuźnicy. W przerobionym dachu tego pojazdu udało się przemytnikom ukryć ponad 6,7 tys. paczek papierosów z białoruskimi znakami akcyzy.

 

Pomysłowe próby przemytu

 

Na drogowych polsko-białoruskich przejściach granicznych w Podlaskiem (zewnętrzna granica UE), gdzie odbywają się odprawy paszportowo-celne, najczęstsze są próby ukrycia kontrabandy właśnie w przeróżnych skrytkach samochodowych: w podłodze, ściankach, nadkolach, zbiornikach z paliwem. Zdarzały się też mniejsze przemyty m.in. w chlebie, piłkach, gaśnicy, manekinach, wnętrzu książek, telewizorze i pianinach. Do przemytu posłużył kiedyś nawet tort, który rzekomo miał być prezentem na urodziny.

 

Na drogach prowadzących z Litwy (wewnętrzna granica UE) zatrzymywane są duże przemyty papierosów w tirach. Np. zamiast transportu drewna, artykułów spożywczych, wyrobów plastikowych, mebli; zdarzył się też transport fabrycznie zamkniętych puszek z kawą, w których były paczki papierosów i - wypełniające wolne przestrzenie - ziarna kukurydzy. Była też odnotowana próba ukrycia papierosów w karetce pogotowia, przęśle mostu czy kolejowych cysternach. Niedawno przemyt wart ponad 1,7 mln zł KAS odkryła w specjalnie przygotowanych, czterech dużych bębnach na kable elektryczne.

dc/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie