Rosjanin wygrał konkurs pianistyczny in. Ignacego Paderewskiego w Bydgoszczy. Polak drugi

Kultura
Rosjanin wygrał konkurs pianistyczny in. Ignacego Paderewskiego w Bydgoszczy. Polak drugi
PAP/Andrzej Damazy
Od lewej: zwycięzca konkursu Rosjanin Filip Łynow, zdobywca II nagrody Polak Kamil Pacholec oraz zdobywczyni III nagrody Japonka Yasuko Furumi podczas XI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. I. J. Paderewskiego, 24 bm. w Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy.

Rosjanin Filip Łynow został zwycięzcą XI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Ignacego Jana Paderewskiego zakończonego w niedzielę w Bydgoszczy. Drugie miejsce zajął Kamil Pacholec, a trzecie - Japonka Yasuko Furimi. Jury wyróżnienia przyznało Koreance Saetbyeol Kim i Rosjaninowi Siergiejowi Bielawskiemu. Zwycięzca dostał 30 tys. euro.

Nagroda za pierwsze miejsce wynosiła 30 tys. euro, za drugie - 15 tys. euro i za trzecie - 7 tys. euro, a gratyfikacja za wyróżnienie - po 2,5 tys. euro.

 

Nagroda dla Polaka: dziesięć koncertów na świecie

 

Kamil Pacholec otrzymał dwie nagrody specjalne po 1 tys. euro za najlepsze wykonanie koncertu fortepianowego Wolfganga Amadeusa Mozarta i dla najlepszego polskiego uczestnika, który zakwalifikował się do finału. Polski pianista otrzymał również 11 nagród pozaregulaminowych - jedną w wysokości 1 tys. euro i 10 w postaci koncertów w Brazylii, Chile, Polsce, Stanach Zjednoczonych i na Ukrainie.

 

W koncercie laureatów jako pierwszy miał wystąpić Bielawski, który wcześniej odebrał wyróżnienie i trzy nagrody specjalne - jedną w wysokości 3 tys. franków szwajcarskich i dwóch po 1 tys. euro. Zasiadł nawet przed fortepianem, ale oświadczył, że nie zgadza się z werdyktem jury i rezygnuje z nagród, po czym zszedł ze sceny.

 

Podczas koncertu laureatów Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Pomorskiej poprowadził Jakub Chrenowicz.

 

List do organizatorów i uczestników konkursu skierował wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.

 

- Konkurs dzięki swojej formule wspiera młodych instrumentalistów w ich artystycznym rozwoju, a jednocześnie umożliwia słuchaczom obcowanie ze sztuką na najwyższym poziomie. Udział pianistów z całego świata jest doskonałą okazją do smakowania pięknego zjawiska, jakim jest fakt, że sztuka muzyczna nie zna granic - napisał wicepremier w liście, który odczytała wiceminister kultury Wanda Zwinogrodzka.

 

Paleczny: konkurs, którego zazdrości świat

 

Gliński podkreślił, że o randze konkursu świadczą znakomici jurorzy i utalentowani uczestnicy.

 

- Wszystkim uczestnikom konkursowych zmagań składam wyrazy uznania dla trudu, jaki podjęli przygotowując się do przesłuchań konkursowych. Laureatom zaś gratuluję sięgnięcia po najwyższe trofea - dodał wicepremier. Jak stwierdził doświadczenia z konkursu w Polsce mogą stać się cenne w procesie poszukiwania własnej drogi artystycznej 

 

Występy pianistów oceniało jury w składzie - przewodniczący Piotr Paleczny (Polska), Lilian Barretto (Brazylia), Manana Doijaszwili (Gruzja), Janina Fialkowska (Kanada), Władimir Owczennikow (Rosja), Zbigniew Raubo (Polska), Waldemar Wojtal (Polska), Ying Wu (Chiny) i Yukio Yokoyama (Japonia).

 

Paleczny podziękował jurorom za wielkie zaangażowanie, a także pogratulował laureatom. Ocenił, że poziom konkursu był nadzwyczaj wysoki.

 

- Mogę też z całą odpowiedzialnościom powiedzieć bydgoszczanom: macie konkurs, jakiego wiele największych ośrodków muzycznych na świecie może zazdrościć - zaznaczył Paleczny.

 

Organizatorem konkursu jest Towarzystwo Muzyczne im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy przy współudziale Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy i Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego.

hlk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie