Płażyński: Pawłowicz jest wybitnym prawnikiem, jednak jej język nie przypada mi do gustu

Polska
Płażyński: Pawłowicz jest wybitnym prawnikiem, jednak jej język nie przypada mi do gustu
Polsat News

- Oceniamy kandydatów do Trybunału Konstytucyjnego po tym, czy znają się na rzeczy i czy ich życiorys jest bez skazy. Piotrowicz był członkiem PZPR. Jako młody człowiek wierzę, że w Polsce powinniśmy stawiać na ludzi, którzy niekoniecznie mają takie obciążenie - mówił w "Graffiti" Kacper Płażyński (PiS). W rozmowie z Piotrem Witwickim przyznał, że kandydatura Piotrowicz nie jest jego wymarzoną.

Piotr Witwicki pytał, czy PiS planuje podwyższyć kwoty mandatów, aby zapobiegać wypadkom drogowym. - Jest zapowiedź premiera Morawieckiego, która nie mówi jasno jak miałaby wyglądać zmiana w prawie, ale ja będę wspierał rząd, by kwoty mandatów radykalnie zwiększyć. Polskie społeczeństwo stać na drogie szybkie samochody i niektóre zapędy kierowców trzeba ukrócić - mówił Płażyński. 

 

ZOBACZ: Potrącił kobietę na pasach i uciekł. "Myślałem, że to pies"

 

Przejście dla pieszych "miejscem świętym"

 

Pytany, czy piesi mają za mało praw, poseł PiS odparł: "zgadzam się, żeby na przejściach mieli oni uprzywilejowaną pozycję". - Powinno być jak w krajach bałtyckich, gdzie przejście jest miejscem świętym dla pieszych, a nie dla kierowców - mówił. 

 

  

 

- Było kuriozalne, że sąd nie był w stanie ocenić z jaką prędkością i w jaki sposób starsza pani znalazła się na przejściu. Wyobraźmy sobie starszą babcię, sprinterkę, która niespodziewanie znalazła się na przejściu. To niezgodne z racjonalnym myśleniem - powiedział gość "Graffiti" pytany o wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie, który uniewinnił Piotra Najsztuba i utrzymał tym samym w mocy zaskarżony wyrok Sądu Rejonowego w Piasecznie ws. wypadku, który spowodował w październiku 2017 roku. Dziennikarz potrącił wtedy przechodzącą przez pasy 77-letnią kobietę.

 

ZOBACZ: Jest prawomocny wyrok ws. Piotra Najsztuba

 

- Profesor Pawłowicz jest niewątpliwie wybitnym prawnikiem, świetnie sprawdzi się w Trybunale Konstytucyjnym. Nie jest żadnym wyjątkiem, zarówno w tym kontekście, Stanisław Piotrowicz  - mówił gość "Graffiti", odnosząc się do czwartkowych głosowań nad wyborem sędziów Trybunału Konstytucyjnego, posłów-członków Krajowej Rady Sądownictwa oraz członków Trybunału Stanu.

 

"Nie jest to moja wymarzona kandydatura" 

 

- Jest osobą, której język nie do końca przypada mi go gustu, natomiast jest świetnym fachowcem - przyznał. 

 

ZOBACZ: Pawłowicz do dziennikarzy: dam wam popić i popalić

 

Odnosząc się do kandydatury Piotrowicza, Płażyński powiedział, że nie jest ona "tak kontrowersyjna, jakby się mogło wydawać". - Nie był jakimś ważnym funkcjonariuszem, ale prokuratorem zajmującym się sprawami kryminalnymi, a nie politycznymi. To, że miał legitymację PZPR nie jest powodem do chluby. Nie jest to moja wymarzona kandydatura - dodał. 

 

- Jeżeli rzeczywiście tak zostanie uznane, to nie będą kandydatami. To są opinie tylko kilku prawników. Ostatecznie decyzje w tym zakresie będą zapadać w innym miejscu. Według mnie prawo nie ogranicza startu takim osobom na takie stanowiska - mówił Płażyński pytany o wątpliwości niektórych posłów, co do wieku kandydatów do TK. Wynikałoby to z rozwiązań, które m.in. Piotrowicz i Pawłowicz przyjęli.

 

Dotychczasowe odcinki programu można obejrzeć tutaj.

luq/msl/ Polsat News, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie