Grzegorz Markowski opuszcza Perfect. "Trzeba wiedzieć, kiedy ze sceny zejść niepokonanym"

Kultura
Grzegorz Markowski opuszcza Perfect. "Trzeba wiedzieć, kiedy ze sceny zejść niepokonanym"
commons.wikimedia.org

- Nie odbieram zespołowi niczego. Po prostu odchodzę. Perfect zostaje, muzyka zespołu to kawał historii polskiego rocka, koledzy mają pomysły na siebie, nazwę, mogą zrobić z dorobkiem, co chcą - powiedział muzyk w wywiadzie dla magazynu "Pani". Markowski był wokalistą grupy Perfect od 1980 r.

- Najbardziej w życiu bałem się tego, że stanę się karykaturą samego siebie. Widziałem przekroczoną miarę u paru artystów i nie chciałbym być w roli człowieka, któremu już nie pobrzmiewa wokal, który jest zmęczonym facetem, co widać, czuć i słychać - przyznał artysta. 

 

Zespół powstał na przełomie 1977 i 1978 roku w Warszawie z inicjatywy perkusisty Wojciecha Morawskiego, gitarzysty basowego Zdzisława Zawadzkiego, wokalistek Ewy Konarzewskiej i Barbary Trzetrzelewskiej.

 

ZOBACZ: Lista przebojów Kwaśniewskiego. Były prezydent słucha hip-hopu

 

W roku 1981 zespół wydał pierwszą płytę, tzw. biały album. Sprzedano ok. miliona egzemplarzy.

 

Grupa największą popularnością cieszyła się do rozwiązania, czyli do 1983 r. Z tego okresu pochodzą największe przeboje, m.in. "Nie płacz Ewka", "Chcemy być sobą", "Ale wkoło jest wesoło", "Niewiele ci mogę dać", "Autobiografia".

 

Malarz przy budowie metra

 

W latach 1980–1983 Markowski występował jako główny wokalista zespołu. Po rozwiązaniu Perfectu Grzegorz Markowski zaczął występować razem z formacjami Hazard i Samolot. W tym czasie również prowadził firmę budowlaną, w latach 80. pracował jako malarz przy budowie początkowych stacji warszawskiego metra.

 

W 1987 r. Polskie Nagrania wydały jego solową płytę "Kolorowy telewizor", następnie wraz z reaktywowanym Perfectem zagrał kilka koncertów

 

ZOBACZ: MTV Europe Music Awards. Sukces Roksany Węgiel, największą przegraną Ariana Grande

 

Postanowieniem byłego prezydenta RP Bronisława Komorowskiego z 30 maja 2014 r. Markowski został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w pracy twórczej i działalności artystycznej, za osiągnięcia w promowaniu polskiej kultury.

 

Koncert pożegnalny grupy z Markowskim w składzie odbędzie się 6 marca w Szczecinie. 

msl/luq/ Magazyn "Pani"
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie