Grzegorz Markowski opuszcza Perfect. "Trzeba wiedzieć, kiedy ze sceny zejść niepokonanym"
- Nie odbieram zespołowi niczego. Po prostu odchodzę. Perfect zostaje, muzyka zespołu to kawał historii polskiego rocka, koledzy mają pomysły na siebie, nazwę, mogą zrobić z dorobkiem, co chcą - powiedział muzyk w wywiadzie dla magazynu "Pani". Markowski był wokalistą grupy Perfect od 1980 r.
- Najbardziej w życiu bałem się tego, że stanę się karykaturą samego siebie. Widziałem przekroczoną miarę u paru artystów i nie chciałbym być w roli człowieka, któremu już nie pobrzmiewa wokal, który jest zmęczonym facetem, co widać, czuć i słychać - przyznał artysta.
Zespół powstał na przełomie 1977 i 1978 roku w Warszawie z inicjatywy perkusisty Wojciecha Morawskiego, gitarzysty basowego Zdzisława Zawadzkiego, wokalistek Ewy Konarzewskiej i Barbary Trzetrzelewskiej.
ZOBACZ: Lista przebojów Kwaśniewskiego. Były prezydent słucha hip-hopu
W roku 1981 zespół wydał pierwszą płytę, tzw. biały album. Sprzedano ok. miliona egzemplarzy.
Grupa największą popularnością cieszyła się do rozwiązania, czyli do 1983 r. Z tego okresu pochodzą największe przeboje, m.in. "Nie płacz Ewka", "Chcemy być sobą", "Ale wkoło jest wesoło", "Niewiele ci mogę dać", "Autobiografia".
Malarz przy budowie metra
W latach 1980–1983 Markowski występował jako główny wokalista zespołu. Po rozwiązaniu Perfectu Grzegorz Markowski zaczął występować razem z formacjami Hazard i Samolot. W tym czasie również prowadził firmę budowlaną, w latach 80. pracował jako malarz przy budowie początkowych stacji warszawskiego metra.
W 1987 r. Polskie Nagrania wydały jego solową płytę "Kolorowy telewizor", następnie wraz z reaktywowanym Perfectem zagrał kilka koncertów
ZOBACZ: MTV Europe Music Awards. Sukces Roksany Węgiel, największą przegraną Ariana Grande
Postanowieniem byłego prezydenta RP Bronisława Komorowskiego z 30 maja 2014 r. Markowski został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w pracy twórczej i działalności artystycznej, za osiągnięcia w promowaniu polskiej kultury.
Koncert pożegnalny grupy z Markowskim w składzie odbędzie się 6 marca w Szczecinie.
Czytaj więcej