Czy Macierewicz jest posłem - ślubował czy nie? Zobacz całe nagranie

Polska
Czy Macierewicz jest posłem - ślubował czy nie? Zobacz całe nagranie
Polsat News
Antoni Macierewicz odczytał całą rotę ślubowania.

Zdaniem części opozycji marszałek senior Antoni Macierewicz nie złożył poprawnie ślubowania poselskiego. "Jego mandat jest nieważny" - napisał Bartłomiej Sienkiewicz. Świadczyć ma o tym fakt, że Macierewicz nie wypowiedział słowa "ślubuję", kiedy wyczytali go posłowie sekretarze. Według ekspertów wystarczy jednak, że marszałek odczytał rotę ślubowania, która zawiera słowo "ślubuję". [WIDEO]

Podczas pierwszego posiedzenia Sejmu marszałek senior Antoni Macierewicz, przechodząc do ślubowania posłów odczytał rotę.

 

Ślubowanie Macierewicza


- Uroczyście ślubuję rzetelnie i sumiennie wykonywać obowiązki wobec Narodu, strzec suwerenności interesów Państwa, czynić wszystko dla pomyślności Ojczyzny i dobra obywateli, przestrzegać Konstytucji i innych praw Rzeczypospolitej Polskiej - odczytał Antoni Macierewicz. - Tak mi dopomóż Bóg - dodał.

 

Następnie poseł sekretarz Daniel Milewicz jeszcze raz wyczytał Antoniego Macierewicza do złożenia ślubowania.

 

- Dziękuję bardzo. Proszę państwa o zajęcie miejsc, a posłów sekretarzy o przystąpienie do swoich obowiązków. Proszę bardzo - odpowiedział marszałek senior. Na sali powstał hałas.

 

"Nie złożył pan ślubowania"

 

- Panie marszałku, "ślubuję" - zwrócił się do Macierewicza Milewski. Według stenogramu posiedzenia, poseł Sławomir Nitras z PO, miał jednak powiedzieć z ław poselskich: "nie złożył pan ślubowania".

 

ZOBACZ: Nietypowe ślubowanie posłów Lewicy


- Bardzo proszę o spokój, tak byście państwo mogli w spokoju i z odpowiednią godnością dopełnić swoich obowiązków. Jak państwo słyszeli, zakończyłem moją przysięgę poselską słowem "ślubuję". A teraz bardzo proszę sekretarzy o kontynuowanie - powiedział Macierewicz, a sekretarze wyczytali do przysięgi posła Mariusza Błaszczaka.

 

WIDEO: po ślubowaniu Macierewicza na sali powstała wrzawa

 

  


"Poseł Macierewicz w myśl prawa nie złożył ślubowania. Jego mandat jest nieważny. Jeśli tę zasadę zlekceważymy to cała konstrukcja Sejmu staje się nieważna" - napisał na Twitterze Bartłomiej Sienkiewicz z PO.

 

"Tak daleko bym nie szedł"


Na jego wpis odpowiedział prawnik i konstytucjonalista dr hab. Ryszard Balicki. "Tak daleko bym nie szedł. Nie ma bowiem wątpliwości, że Marszałek Senior złożył przysięgę o której mowa w art. 104 KRP" - napisał.

 

Zgodnie z punktem 2. przywołanego art. 104 Konstytucji, "Przed rozpoczęciem sprawowania mandatu posłowie składają przed Sejmem następujące ślubowanie: »Uroczyście ślubuję rzetelnie i sumiennie wykonywać obowiązki wobec Narodu, strzec suwerenności i interesów Państwa, czynić wszystko dla pomyślności Ojczyzny i dobra obywateli, przestrzegać Konstytucji i innych praw Rzeczypospolitej Polskiej«. Ślubowanie może być złożone z dodaniem zdania »Tak mi dopomóż Bóg«". 

 

ZOBACZ: Wyjątkowa sytuacja w Sejmie. Prezydent wrócił na mównicę

 

Sienkiewicz: Bóg czy "ślubuję"


Jednak według byłego ministra spraw wewnętrznych, zgodnie z "Art 2 pkt 3 Regulaminu Sejmu: prawidłowe ślubowanie to wypowiedzenie słowa »ślubuję«. A nie słowa »Bóg«".

 

Zgodnie z przywołanym artykułem, "ślubowanie poselskie odbywa się w ten sposób, że po odczytaniu roty każdy z kolejno wywołanych posłów, powstawszy, wypowiada słowo »ślubuję«. Poseł może dodać zdanie »Tak mi dopomóż Bóg«".


Sędzia Paweł Strumiński z Gliwic w komentarzach zwrócił jednak uwagę, że słowo "ślubuję" padło, kiedy marszałek odczytywał rotę ślubowania.

prz/hlk/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie