Nietypowe ślubowanie posłów Lewicy

Polska
Nietypowe ślubowanie posłów Lewicy
Polsat News

Anita Sowińska z Wiosny rozwinęła szalik z napisem Konstytucja podczas ślubowania posłów w Sejmie. Z kolei Maciej Konieczny z Razem podniósł do góry zaciśniętą, lewą pięść. Oboje ślubowali bez dopowiedzenia formuły "tak mi dopomóż Bóg".

Niektórzy posłowie składając ślubowanie kładli prawą rękę na sercu, inni stawali na baczność, a część podnosiła dwa palce w geście Victorii. Jeden z posłów Lewicy, Maciej Konieczny podniósł zaciśniętą pięść.

 

W trakcie ślubowania wyróżniły się dwie posłanki opozycji - Magdalena Filiks z Koalicji Obywatelskiej złożyła ślubowanie w koszulce z napisem "Konstytucja", trzymając w ręku egzemplarz ustawy zasadniczej. Z kolei Anita Sowińska z Lewicy złożyła ślubowanie unosząc nad głową szalik z napisem "Konstytucja".

 

Polsat News

 

 

 

 

 

Ślubowanie rozpoczęli - decyzją marszałka seniora - posłowie największego klubu - czyli PiS. Byli wyczytywani w kolejności zajmowanych miejsc. Ślubowanie prowadzili posłowie sekretarze, wybrani spośród najmłodszych posłów.

 

Rota ślubowania zapisana w konstytucji brzmi: "Uroczyście ślubuję rzetelnie i sumiennie wykonywać obowiązki wobec Narodu, strzec suwerenności i interesów Państwa, czynić wszystko dla pomyślności Ojczyzny i dobra obywateli, przestrzegać Konstytucji i innych praw Rzeczypospolitej Polskiej". Tekst roty odczytał marszałek senior.

 

Posłowie sekretarze kolejno wyczytywali imiona i nazwiska posłów. Każdy z parlamentarzystów wstawał i wypowiadał słowo: "ślubuję". Poseł może dodać zdanie: "Tak mi dopomóż Bóg". 

 

CZYTAJ WIĘCEJ: Prezes PiS pocałował w rękę posłankę KO. "Wow"

 

Posłowie nieobecni na posiedzeniu Sejmu oraz posłowie, którzy uzyskali mandat w czasie trwania kadencji, składają ślubowanie poselskie na pierwszym posiedzeniu, na którym są obecni.

 

Podczas pierwszego posiedzenia posłowie zajęli miejsca na sali obrad według rozdziału ustalonego przez marszałka seniora. Zgodnie z propozycją Kancelarii Sejmu na prawo od marszałka Sejmu zasiadł klub Prawa i Sprawiedliwości (235 posłów), obok, bliżej mównicy siedzieli politycy PSL (30 posłów), a w rzędach za ludowcami - posłowie Konfederacji (11 posłów); dalej w lewej części zasiedli posłowie Koalicji Obywatelskiej (134 posłów) i Lewicy (49 posłów).

prz/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie