Morawiecki z misją tworzenia nowego rządu. Uroczystość w Pałacu Prezydenckim

Polska
Morawiecki z misją tworzenia nowego rządu. Uroczystość w Pałacu Prezydenckim
Polsat News
Po przyjęciu dymisji dotychczasowego rządu, jest 14 dni na desygnację nowego premiera i powołanie nowego rządu.

W czwartek przed południem prezydent Andrzej Duda podczas specjalnej uroczystości w Pałacu Prezydenckim desygnował Mateusza Morawieckiego na premiera i powierzył mu misję utworzenia rządu. We wtorek Morawiecki złożył na ręce prezydenta dymisję poprzedniego rządu.

Podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda wyraził satysfakcję, że może powierzyć Mateuszowi Morawieckiemu tekę Prezesa Rady Ministrów; podziękował za konsultacje, które odbyli poprzedniego dnia.

 

W środę wieczorem odbyło się ponad czterogodzinne spotkanie konsultacyjne prezydenta Dudy, prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i premiera Morawieckiego. Jego tematem były m.in. harmonogramu tworzenia nowego rządu i plany rządu na pierwsze miesiące pracy.

 

Prezydent podkreślił, że wybory parlamentarne przyniosły jednoznaczne rozstrzygnięcia. Przypomniał, że zostali już wybrani marszałkowie obu izb parlamentu; dodał, że kolejnym etapem w działalności demokratycznego państwa jest powołanie nowego rządu.

 

ZOBACZ: Wzrost akcyzy na alkohole i wyroby tytoniowe. Rząd przyjął projekt

 

"To zupełnie naturalne"

 

- Dziś przychodzi ten moment, w którym następuje powierzenie misji utworzenia kolejnego rządu RP po ostatnich wyborach parlamentarnych i jest czymś zupełnie naturalnym, że misję tę otrzymuje dotychczasowy premier. Panie premierze, cieszę się, że mogę panu dzisiaj powierzyć tę tekę - powiedział.

 

WIDEO: Przemówienie Morawieckiego w Pałacu Prezydenckim

 

  

 

Podziękował premierowi za konsultacje, zwłaszcza środowe, które były - jak powiedział - "długie, ale ciekawe". Wyraził nadzieję, że okażą się one także pożyteczne zarówno dla niego jako prezydenta, jak i dla premiera.

 

Wyraził przekonanie, że cztery lata doświadczenia, jeżeli chodzi o prowadzenie najważniejszych polskich spraw - najpierw na funkcji wicepremiera, ministra finansów, a następnie przez dwa lata premiera, dało Morawieckiemu "ogromne doświadczenie, które pozwala teraz wyeliminować mankamenty, które gdzieś tam się pojawiały i usprawnić różnego rodzaju procesy". Dodał, że stąd wynikają zmiany strukturalne w Radzie Ministrów, a także niektóre zmiany personalne.

 

ZOBACZ: Parlament Europejski przyjął rezolucję krytykującą Polskę za projekt dot. edukacji seksualnej

 

"Rząd zostanie szybko sformułowany"

 

Jak zaznaczył, po rozmowie z Morawieckim i znając kandydatów na ministrów ma "absolutne przekonanie", że nowy rząd będzie działał sprawnie. - Nie ma także wątpliwości, że będzie bardzo szybko sformułowany i że pan premier już wkrótce rozpocznie anormalną pracę razem z całym swoim gabinetem - dodał prezydent.

 

Wyraził nadzieję na dalszą współpracę z pożytkiem dla Rzeczypospolitej i dla obywateli. - Mamy absolutnie wspólną wizję rozwoju Polski, mamy wspólną wizję tych priorytetów, które powinny być zrealizowane, mamy wspólną wizję polskiej polityki ukierunkowanej na obywatela, na jego sprawy, sprawy jego powodzenia życiowego, sprawy poprawy jakości życia w Polsce, jak również wzmacniania pozycji Polski na arenie międzynarodowej, wzmacniania polskiej gospodarki, budowania jej jako gospodarki nowoczesnej, w sposób umiejętny przy jednoczesnym rozwoju infrastruktury, która do tego jest konieczna - mówił prezydent.

 

Zapewnił, że szef rządu może liczyć na jego wsparcie we wspólnym realizowaniu dobrych zmiany w Polsce.

 

"Poprawa standardu życia Polaków"

 

Morawiecki podziękował prezydentowi za okazane zaufanie oraz za możliwość kontynuacji misji "poprawy standardu życia Polaków". - Chcę to z całą mocą podkreślić, że te dzieła, które Polacy nagrodzili rzeczywiście bezprecedensowym wynikiem (wyborów) przy najwyższej frekwencji, te ponad 8 mln głosów Polaków, świadczą o ich zaufaniu - podkreślił.

 

Zwracając się do prezydenta, Morawiecki powiedział, że "te dzieła" nie byłyby możliwe bez zaufania głowy państwa, jego konstruktywnej i bliskiej współpracy oraz merytorycznej oceny wielu projektów i współpracy ekspertów. - To rzecz niezwykle cenna, bardzo ważna z punktu widzenia naszej zdolności do wdrażania bardzo ważnych projektów dla obywateli, dla całego społeczeństwa - przekonywał.

 

Czteroletni "rozbieg"

 

Wyraził nadzieję, że we współpracy z prezydentem rząd będzie potrafił znajdować odpowiedzi na współczesne wyzwania. Jak mówił, te pierwsze cztery lata były swego rodzaju rozbiegiem, a te kolejne cztery lata będą skokiem rozwojowym, który pokaże Polakom, że ten wymarzony standard życia na poziomie europejskim jest coraz bliżej".

 

We wtorek Morawiecki złożył na ręce prezydenta dymisję poprzedniego rządu. Do czasu powołania nowego gabinetu prezydent powierzył dotychczasowemu pełnienie obowiązków.

 

Zgodnie z konstytucją, po przyjęciu dymisji dotychczasowego rządu, jest 14 dni na desygnację nowego premiera i powołanie nowego rządu. Najpóźniej 14 dni po powołaniu Rady Ministrów nowy premier przedstawia program działania rządu (wygłasza expose) i składa wniosek o wotum zaufania dla rządu, którego udziela Sejm bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

 

Według źródeł PAP, powołania rządu może nastąpić w piątek, a expose premiera w Sejmie - we wtorek 19 listopada.

 

Spotkanie prezydenta, premiera i prezesa PiS

 

W czwartek po północy, w Belwederze, po ponad czterech godzinach zakończyło się spotkanie konsultacyjne prezydenta Andrzeja Dudy, prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i premiera Mateusza Morawieckiego.

 

- Było to bardzo dobre, robocze oraz merytoryczne spotkanie dotyczące planów politycznych na najbliższy czas, włącznie z powołaniem rządu oraz planów pracy większości sejmowej - ocenił Szczerski.

 

Prezydencki minister poinformował przy tym, że około godz. 11 w czwartek prezydent Andrzej Duda desygnuje Mateusza Morawieckiego na premiera i powierzy mu misję tworzenia rządu. Dodał również, że będzie to pierwsza wypowiedź prezydenta dotycząca jego oczekiwań wobec nowego rządu.

 

Harmonogram tworzenia rządu

 

- Głównym tematem rozmowy będą kwestie dotyczące podziału obowiązków w ramach nowej struktury rządu. Nie chodzi bowiem tylko o kwestie personalne. Planowane są także zmiany w podziale resortów w Radzie Ministrów, powstaną nowe ministerstwa. Prezydent chce z premierem i z liderem większości parlamentarnej przedyskutować kwestie strukturalne, podziału kompetencji pomiędzy nowych ministrów, a także kwestię stanowisk nieobsadzonych, w tym ministra sportu i wiceministrów - mówił szef gabinetu prezydenta RP przed rozpoczęciem.

 

Omówienie planów rządu na pierwsze miesiące


Szczerski przypomniał, że prezydent wypowiadał się już publicznie na temat zaproponowanego przez Morawieckiego kształtu nowego rządu i ocenił go pozytywnie. Dodał, że tematem rozmowy będą też plany rządu na pierwsze miesiące pracy.

 

CZYTAJ WIĘCEJ: Pełna lista ministrów w rządzie premiera Mateusza Morawieckiego


Szef gabinetu prezydenta RP zaznaczył, że konsultacje z prezydentem w sprawie nowego rządu toczyły się już wcześniej. - Teraz te rozmowy są już na tyle zaawansowane, że to powinno być już spotkanie konkluzywne, zamykające proces formowania rządu - powiedział Szczerski.

Morawiecki w piątek przedstawił skład swojego nowego gabinetu. Rząd będzie liczył 20 resortów. Powstaną nowe ministerstwa, w tym resort nadzoru właścicielskiego, resort zarządzania funduszami i resort klimatu. Zlikwidowane zostanie natomiast Ministerstwo Energii. Jedynym resortem, które obsady nie przedstawił premier było Ministerstwo Sportu.

 

Nieoficjalnie: powołanie rządu w piątek


We wtorek premier złożył na ręce prezydenta Andrzeja Dudy dymisję swojego rządu. Do czasu powołania nowego gabinetu prezydent powierzył dotychczasowemu pełnienie obowiązków.

 

CZYTAJ WIĘCEJ: Nowe ministerstwa w rządzie Morawieckiego. Sprawdź, co się zmieniło


Zgodnie z konstytucją, po przyjęciu dymisji dotychczasowego rządu, jest 14 dni na powołanie desygnację nowego premiera i powołanie nowego rządu. Najpóźniej 14 dni po powołaniu Rady Ministrów nowy premier przedstawia program działania rządu (wygłasza expose) i składa wniosek o wotum zaufania dla rządu, którego udziela Sejm bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Według nieoficjalnych informacji w czwartek nastąpi desygnowanie Mateusza Morawieckiego na funkcję premiera, w piątek powołanie rządu, a expose zaplanowane jest na wtorek 19 listopada.

dk/zdr/ac/msl/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie