Nieoficjalnie: znamy datę powołania nowego rządu

Polska
Nieoficjalnie: znamy datę powołania nowego rządu
PAP/Paweł Supernak
Powołanie nowego rządu ma nastąpić w piątek.

Według nieoficjalnych informacji PAP, prezydent Andrzej Duda w czwartek desygnuje Mateusza Morawieckiego na premiera, a w piątek powoła Radę Ministrów. Z kolei szef rządu ma we wtorek wygłosić expose. Nie wcześniej niż w piątek ma być także podane nazwisko ministra sportu.

Jako pierwszy informacje dotyczące dat desygnowania premiera, powołania Rady Ministrów i wygłoszenia expose podał portal 300polityka.pl

 

Wicepremier potwierdza

 

W środę w tej sprawie zabrał głos wicepremier Jacek Sasin. 

 

- Powołanie nowego rządu nastąpi pewnie jeszcze w tym tygodniu; prawdopodobnie w piątek - powiedział w Polskim Radiu 24.  Jak zaznaczył, to nieoficjalna informacja, bo odbędą się jeszcze w tej sprawie konsultacje z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy.

 

- Będą jeszcze rozmowy, konsultacje pomiędzy panem premierem, a panem prezydentem - zaznaczył wicepremier.

 

Oficjalnie terminy desygnowania Mateusza Morawieckiego na premiera oraz powołania rządu pojawią się dopiero wówczas, gdy ogłosi je prezydent.

 

Rzecznik prezydenta Błażej Spychalski poinformował natomiast, że w środę wieczorem odbędzie się spotkanie konsultacyjne w sprawie nowego rządu z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy, prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i premiera Mateusza Morawieckiego.

 

CZYTAJ WIĘCEJ: Wyjątkowa sytuacja w Sejmie. Prezydent wrócił na mównicę

 

Źródło PAP zaznaczyło, że podczas spotkanie formalnie prezes PiS - jako lider partii, która wygrała wybory - zgłosi Mateusza Morawieckiego jako kandydata na premiera. Samo spotkanie - jak dodało źródło - będzie miało charakter wyłącznie techniczny i konsultacyjny.

 

Kandydat na ministra sportu

 

Morawiecki przedstawił skład swojego nowego gabinetu. Rząd będzie liczył 20 resortów. Powstaną nowe ministerstwa, w tym resort nadzoru właścicielskiego, resort zarządzania funduszami i resort klimatu. Zlikwidowane zostanie natomiast Ministerstwo Energii. Jedynym resortem, które obsady nie przedstawił premier było Ministerstwo Sportu.

 

Zdaniem źródła PAP, obecnie rozpatrywany jest tylko jeden kandydat na szefa resortu sportu, a nazwisko kandydata zostanie zaprezentowane prawdopodobnie dopiero w piątek, podczas powołania Rady Ministrów.

 

CZYTAJ WIĘCEJ: Prezydent spotka się z premierem i prezesem PiS

 

We wtorek Mateusz Morawiecki złożył na ręce prezydenta Andrzeja Dudy dymisję swojego rządu. Do czasu powołania nowego rządu prezydent powierzył Morawieckiemu misję kierowania tymczasowym rządem.

 

Zgodnie z konstytucją, po przyjęciu dymisji prezydent ma 14 dni na powołanie nowego premiera, jego rządu i przyjęcie przysięgi przez nową Radę Ministrów. Najpóźniej 14 dni po powołaniu Rady Ministrów nowy premier przedstawia program działania rządu (wygłasza expose) i składa wniosek o wotum zaufania dla rządu, którego udziela Sejm bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. 

prz/emi/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze