Wzrost akcyzy na alkohole i wyroby tytoniowe. Rząd przyjął projekt

Biznes
Wzrost akcyzy na alkohole i wyroby tytoniowe. Rząd przyjął projekt
Flickr/marc falardeau/CC BY 2.0
Wzrost akcyzy ma pomóc budżetowi państwa. Może wpłynąć do niego niemal 2 miliardy złotych więcej co roku

Rząd zaakceptował projekt, który przewiduje 10-proc. wzrost akcyzy na alkohole i wyroby tytoniowe - poinformowała kancelaria premiera. Za sprawą podwyżki budżet państwa ma zyskać w 2020 r. ok. 1,7 mld zł. To pierwsza rządowa ustawa, która wpłynęła do Sejmu nowej kadencji. Z kolei cena płynów do e-papierosów (tzw. liquidów) od lipca może wzrosnąć nawet dwukrotnie.

"Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie zmian w ustawie (...) o podatku akcyzowym (...), których głównym celem jest realizacja działań w obszarze podatków. Projekt przewiduje indeksację stawek podatku akcyzowego na wyroby akcyzowe będące używkami tj. alkohol etylowy, piwo, wino, wyroby winiarskie, wyroby pośrednie, wyroby tytoniowe, susz tytoniowy i wyroby nowatorskie" - napisano w uzasadnieniu do projektu.

 

ZOBACZ: Zapłacimy więcej za prąd? Zdaniem ministra, "zamrożenie cen energii jest nie do utrzymania"

 

Ceny alkoholu i papierosów po wzroście akcyzy

 

Jeżeli rządowy projekt wejdzie w życie, od 1 stycznia w sklepach mogą wzrosnąć ceny:

 

- półlitrowej butelki wódki o mocy 40 proc. o około 1,40 zł,

- półlitrowej puszki piwa o ok. 0,10 zł,

- 0,75-litrowa butelka wina o ok. 0,15-0,20 zł,

- paczki papierosów (20 sztuk) o ok. 1,10 zł,

- paczki tytoniu do palenia (50 gramów) o ok. 1,70 zł,

- cygar o ok. 0,40 zł za sztukę,

- kilograma suszu tytoniowego o ok. 23 zł,

 

Koniec zerowej akcyzy na e-papierosy. Podwyżka nawet do 150 proc.

 

Akcyza na e-papierosy i płyny do nich (liquidy) wzrośnie od 1 lipca 2020 r. Obecnie obowiązuje na nie zerowa akcyza, a po tej dacie ma wynosić 50 groszy za mililitr.

 

Z kolei dla wyrobów nowatorskich będzie na poziomie 141,29 złotych za kilogram i 31,41 procent średniej ważonej detalicznej ceny sprzedaży tytoniu do palenia.

 

ZOBACZ: KE obniżyła prognozy wzrostu gospodarczego dla Polski

 

- Jeśli zacznie obowiązywać akcyza na poziomie 50 groszy za mililitr, to cena płynów będzie dwukrotnie wyższa niż obecnie. Ponadto sprzedaż e-papierosów i płynów diametralnie spadnie - mówił radiozet.pl Wojciech Sobaszkiewicz, prezes Vape Club Poland.


Natomiast zdaniem Estery Józefowicz z British American Tobacco Polska, zapisana obecnie w ustawie stawka jest wysoka i "może spowodować wzrost cen nawet do 150 procent". 

 

Prawie 2 mld złotych więcej w budżecie

 

Jak podano, proponowana zmiana podwyższa stawki akcyzy na alkohol etylowy i wyroby tytoniowe o 10 proc. Tym samym budżet państwa zyska ok. 1,7 mld zł w przyszłym roku i kolejnych latach.

 

 

Osobną regulację wprowadzono dla cydru i perry, których moc jest mniejsza niż 5 proc.: w wysokości 97 zł od 1 hektolitra gotowego wyrobu, aby "rozwijać ten rynek i pośrednio wspierać produkcję sadowniczą, stanowiącą jeden z filarów polskiego rolnictwa".

 

O wyższej akcyzie mówiono już na wakacjach

Podwyżkę akcyzy na alkohole i tytoń zakładano już w prognozie budżetowej na przyszły rok, opublikowanej w sierpniu. Wówczas przewidziano wzrost tego podatku o 3 proc.

ZOBACZ: Projekt budżetu na 2020 r. Ma wzrosnąć akcyza na używki (artykuł z sierpnia)

wka/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie